Selfish Reasons to Have More Kids: Why Being a Great Parent is Less Work and More Fun Than You Think



Autor: Bryan Caplan



17 min czytania
10 rozdziałów



Spis treści:
1. A co ja z tego będę miał? Dowiesz się ile dzieci powinieneś mieć, a także dlaczego bycie wyluzowanym rodzicem jest równie w porządku, co tym bardzo spiętym.
2. Jeżeli zdecydujesz się nie mieć dzieci, prawdopodobnie będziesz tego żałować; jednakże samo posiadanie ich również automatycznie nie uczyni cię szczęśliwszym.
3. Współczesne rodzicielstwo przekształciło się w ciężką orkę, dlatego dajmy sobie odrobinę wytchnienia.
4. To, jakim rodzicem jesteś, nie wpłynie na dorosłe życie twoich dzieci w tak dużym stopniu, jak ci się wydaje.
5. W dzisiejszych czasach dzieci są bezpieczniejsze niż kiedykolwiek.
6. W przeciwieństwie do ogólnie panującego przekonania, główną przyczyną opadania współczynnika dzietności nie są trudności wychowawcze.
7. Nagroda za bycie rodzicem rośnie w miarę upływu czasu, dlatego nie skupiaj się zbytnio na chwilowej, przytłaczającej cię ilości pracy.
8. Posiadanie większej ilości dzieci jest korzystne dla społeczeństwa.
9. Jeżeli zależy ci na posiadaniu wielu wnuków, wspieraj swoje dzieci w ich rodzicielstwie i wynagradzaj je za każdego kolejnego potomka.
10. Podsumowanie

Streszczenie

„Kilka samolubnych powodów, dla których warto posiadać więcej, niż jedno dziecko” to książka testująca wymagania współczesnego rodzicielstwa oraz powody, dla których ludzie decydują się na posiadanie coraz mniejszej ilości dzieci. Autor upiera się, iż głównym powodem są zbyt duże wymagania, jakie mają względem samych siebie współcześni rodzice, nawet jeżeli bycie odrobinę bardziej wyluzowanym rodzicem byłoby równie w porządku, a przy tym przynosiło dużo więcej frajdy.

Dla kogo?

  • Każdego, kto zastanawia się nad posiadaniem dzieci,

  • Każdego, kto już ma dzieci i zastanawia się czy mieć kolejne,

  • Rodziców, którzy zamartwiają się czy na pewno dobrze spełniają swoją rolę.

O autorze

Bryan Caplan jest amerykańskim ekonomistą i profesorem na George Mason University. Sam uważa się za anarcho-kapitalitę. Jest ekspertem w dziedzinie teorii wyboru publicznego.