Człowiek w poszukiwaniu sensu

Man’s Search for Meaning


Autor: Victor Frankl



12 min czytania
10 rozdziałów

Dostępna wersja audio
Zaloguj się, aby odłsuchać w Playerze



Spis treści:
1. Przekonaj się, jak okropne doświadczenie pewnego człowieka pomogło mu ukształtować unikalne spojrzenie na ludzką naturę.
2. Więźniowie obozów koncentracyjnych w pierwszej kolejności doznawali szoku - najpierw w postaci nadziei, a następnie rozpaczy.
3. Więźniowie po kilku dniach pobytu w obozie popadali w stan apatii, co pozwalało im skoncentrować się na przetrwaniu.
4. Życie po wyjściu z obozów często charakteryzowało się najpierw uczuciem niedowierzania, a następnie rozgoryczenia.
5. Więźniowie skupiali się na swoim „ życiu w środku”, aby odwrócić uwagę od tego, co działo się w prawdziwym świecie.
6. Więźniowie w większości zaakceptowali swój los, ale niektórzy próbowali podejmować decyzje, kiedy tylko mogli.
7. Zdaniem logoterapii nasza motywacja do działania wynika z sensu naszego życia.
8. Nie istnieje ogólny sens życia; życie każdego człowieka ma swoje własne, specyficzne znaczenie w danym momencie.
9. Z lękami można sobie poradzić poprzez aktywne ich zwalczanie.
10. Podsumowanie końcowe

Streszczenie

Wydana po raz pierwszy w 1946 roku książka Człowiek w poszukiwaniu sensu opisuje dramatyczne przeżycia autora i psychologa Viktora Frankla podczas jego internowania w obozie koncentracyjnym Auschwitz w czasie II wojny światowej. Książka daje wgląd w to, jak istoty ludzkie mogą przetrwać sytuacje nie do przeżycia, pogodzić się z traumą i ostatecznie odnaleźć sens.

Dla kogo?

  • dla osób zajmujących się sprawami z zakresu psychologii

  • dla osób uduchowionych

  • dla osób interesujących się sprawami z zakresu filozofii

O autorze

Viktor Frankl był austriackim psychiatrą, neurologiem i twórcą logoterapii, podejścia psychoterapeutycznego skoncentrowanego na poszukiwaniu sensu życia. Urodził się w 1905 roku w Wiedniu i był jednym z najważniejszych myślicieli XX wieku. Frankl przetrwał Holocaust, przeżywając pobyt w kilku obozach koncentracyjnych, w tym w Auschwitz. Doświadczenia te stały się fundamentem jego najsłynniejszej książki, 'Człowiek w poszukiwaniu sensu', która sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Frankl wierzył, że nawet w najtrudniejszych okolicznościach człowiek może znaleźć sens swojego życia, co daje mu siłę do przetrwania i działania. Logoterapia, którą stworzył, kładzie nacisk na poszukiwanie tego sensu jako kluczowego elementu zdrowia psychicznego i osobistego spełnienia. Był profesorem neurologii i psychiatrii na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz wykładał na wielu uniwersytetach na całym świecie. Jego praca miała ogromny wpływ na psychologię, filozofię oraz ruchy samorozwoju. Frankl zmarł w 1997 roku, pozostawiając po sobie dziedzictwo inspirujące ludzi do odkrywania głębszego sensu w swoim życiu.