logo
Strona główna > Fabryka biznesu

Fabryka biznesu

Fabryka biznesu to niezbędnik każdego przedsiębiorcy. Znajdziesz tutaj odpowiednie narzędzia do prowadzenia biznesu, marketingowe porady, sprzedażowe triki, pomysły na biznes i ciekawe artykuły.

Wyszukiwarka przeszuka całą 'Fabrykę biznesu'

Brak dostępu

Nie masz dostępu do zasobów 'Fabryki biznesu'. Wykup dostęp do 'Fabryki biznesu' i korzystaj ze wszystkich taktyk i wskazówek marketingowych, sprzedażowych, reklamowych i biznesowych.

 

Test A/B

Jak zrobić dobry test A/B?

Badanie rynku
Źródło:



Testy A/B to testy porównawcze, które mają dać odpowiedź, która treść bardziej przemawia do osób odwiedzających strony internetowe albo wyświetlających określone informacje. Testujemy np. dwie wersje strony i sprawdzamy, która np. lepiej konwertuje.

Pytanie tylko czy zawsze warto testować? W wielu przypadkach nie jest to właściwy ruch - szczególnie dla startupów. Upewnij się zatem, że możesz odpowiedzieć "tak" na te 7 pytań przed i po przeprowadzeniu testu:

PRZED TESTEM

#1. Czy twoja hipoteza jest testowalna?

Testowalna: "Jeśli zmienimy nagłówek naszej strony docelowej, nasz CTR wzrośnie".
Nietestowalna: "Jeśli zmienimy nagłówek naszej strony docelowej, odwiedzający witrynę polubią ją bardziej". To subiektywne i niemierzalne.

#2. Czy podmioty zainteresowane testowaniem zobowiązały się do przestrzegania wyników?

Mamy tendencję do odrzucania wyników, które są sprzeczne z naszymi przekonaniami. Może to stanowić problem, jeśli wyniki testu są sprzeczne z opiniami najlepiej opłacanych i decyzyjnych osób.

Warto więc przed testem zadać sobie pytanie czy te najlepiej opłacane osoby, które najczęściej decydują o ważnych sprawach, są rzeczywiście skłonne do zmiany.

#3. Czy test jest wykonalny?

Bądź realistą, jeśli chodzi o ilość czasu i zasobów potrzebnych do osiągnięcia istotności statystycznej. Jeśli nie masz dużego wolumenu, prawdopodobnie nie jest to możliwe.

#4. Jak możemy upewnić się, że wyniki są wiarygodne?

Zwróć uwagę na prawo Twymana: Każda liczba, która wygląda interesująco lub inaczej, jest zazwyczaj błędna.

Bądź bardzo sceptyczny wobec wyników, zwłaszcza jeśli są zaskakujące.

PO TEŚCIE

#5. Czy istnieje wyraźna przyczyna i skutek?

Ludzie robią więcej zakupów, gdy w Polsce jest zimno. Nie oznacza to, że robią więcej zakupów, ponieważ jest zimno. Prawdopodobnie ma to więcej wspólnego ze świętami.

Korelacja to nie związek przyczynowy. Należy dotrzeć do głębszej przyczyny.

#6. Czy uzyskaliśmy z tego największą wartość?

Wyniki testów mogą mieć wpływ na rynek, mapę drogową produktu (roadmap), przyszłe testy i całą strategię rozwoju. Jednym ze sposobów na zwiększenie wartości testu jest podzielenie się wynikami z całym zespołem.

#7. Czy przeprowadzane testy naprawdę wpływają na podejmowanie decyzji w naszej firmie?

Czy testy robimy tylko po to, by odhaczyć je na liście rzeczy do zrobienia? A może jest to faktycznie coś, co napędza podejmowanie decyzji? Jeśli nie, to testowanie nie jest warte zasobów, które w nie wkładasz.