Strach i chciwość mogą doprowadzić ignorantów finansowych do podejmowania irracjonalnych decyzji.
Kiedy chodzi o pieniądze, wszyscy (bogaci czy biedni) doświadczają dwóch podstawowych emocji: chciwości i strachu. Jeśli masz pieniądze z pewnością będziesz skupiał się na nowych rzeczach, które możesz kupić (chciwość). Jeśli ich nie masz, martwisz się, że nigdy nie będziesz miał ich wystarczająco (strach).
Ludzie, którzy są ignorantami w kwestiach zarządzania pieniędzmi są szczególnie narażeni na podejmowanie decyzji za sprawą tych właśnie emocji.
Na przykład, powiedzmy że właśnie dostałeś awans i dobrą podwyżkę.
Mógłbyś zainwestować dodatkowy kapitał w akcje czy obligacje, które pozwoliłyby Ci zarobić z czasem więcej, ale możesz też nagrodzić się kupując sobie coś - na przykład samochód albo dom.
Jeśli jesteś finansowym ignorantem, w tym momencie emocje przejmują kontrolę.
Strach przed utratą pieniędzy jest tak potężny, że nie pozwala Ci na inwestowanie w akcje lub inne aktywa ze względu na domniemane ryzyko, nawet jeśli wiesz, że takie inwestycje przyniosą Ci bogactwo w dłuższym okresie.
W tym samym czasie chciwość popycha Cię do wydawania zwiększonej wypłaty na poprawienie komfortu życia. Przykładowo kupując większy dom, co wydaje się dużo bardziej realistyczną i dużo bezpieczniejszą opcją niż kupowanie udziałów w danej firmie.
Jednakże podniesienie standardu życia często oznacza większy kredyt i wyższe rachunki, które pochłaniają w zasadzie całą Twoją podwyżkę.
Oto w jaki sposób strach i chciwość powstrzymują ignorantów finansowych od stania się bogatym w długim okresie.
Jak więc przeciwstawić się tym potężnym emocjom?
Poprzez poszerzanie swoich kompetencji finansowych i uczenie się o rzeczach, takich jak inwestycje, ryzyko i zadłużenie. To da Ci dużo lepszą pozycję do podejmowania decyzji, nawet w obliczu chciwości i strachu.