Osiągnij swoje cele za pomocą Metody Siedmiu Kroków i korzystaj z rad ludzi, którzy osiągnęli sukces.
Trudno jest spełnić swoje postanowienia noworoczne. W styczniu zawsze zarzekasz się, że tym razem się uda. Mówisz sobie, że tym razem zaczniesz biegać albo rzucisz palenie. Przychodzi luty, a Ty odpuszczasz już co drugi trening i chowasz po kątach papierosy. Dlaczego nigdy nam się nie udaje?
USA Today opisało badanie, według którego jedynie 4 procent uczestników osiągnęło swoje postanowienia. Jednakże wśród tych, którym się udało, 44 procent zapisało postanowienie na kartce.
Zobowiązanie się do zrealizowania swoich celów na piśmie sprawia, że masz większe szanse na ich realizację. Fizyczne zapisanie ich na kartce papieru minimalizuje odwracanie uwagi i pomaga Ci skupić całą energię w odpowiednich obszarach.
Aby w pełni wykorzystać tę moc, dla osiągnięcia swoich celów użyj Metody Siedmiu Kroków:
Krok 1: zdecyduj, czego dokładnie pragniesz. Jeśli chcesz zgromadzić bogactwo, zdecyduj dokładnie, jaka kwota Cię zadowala. Jeśli chcesz schudnąć, napisz dokładnie, ilu kilogramów chcesz się pozbyć.
Krok 2: zapisz ten cel na kartce papieru.
Krok 3: wybierz realistyczną datę osiągnięcia celu. Jeśli Twój cel jest duży, wybierz daty ukończenia konkretnych etapów.
Krok 4: Zapisz na liście wszystko, co mógłbyś zrobić, aby osiągnąć swój cel. Wymaga to sporządzenia listy przeciwności, którym będziesz musiał sprostać oraz zdanie sobie sprawy z dodatkowej wiedzy i umiejętności, które musisz posiąść, aby Ci się powiodło.
Krok 5: Potraktuj priorytetowo te zadania, które najbardziej służą wykonaniu celu – zaplanuj ich realizację w swoim kalendarzu. Najważniejsze zadania muszą być ukończone w pierwszej kolejności.
Krok 6: Zajmij się pierwszym zadaniem bezzwłocznie.
Krok 7: Każdego dnia zrób coś, co przybliży Cię do osiągnięcia Twojego celu.
Co więcej, oprócz stosowania Metody Siedmiu Kroków, szukaj porad, które pomogą Ci zrealizować swoje cele szybciej.
Aby zademonstrować skuteczność tego ostatniego, oto historia Boba Bartona – seminarzysty autora książki. Bob chciał rozwinąć swoją karierę. Zaczął przyglądać się uważnie kierownictwu firmy, zwracając uwagę na to, jak się ubierali i jak się wysławiali, po czym próbował ich naśladować.
To oczywiście pomogło, jednak prawdziwą różnicę odczuł dopiero po tym, jak zapytał kilku najlepszych sprzedawców o poradę dotyczącą potencjalnej lektury. Schlebiało im to, że pytał i podrzucali mu co rusz wartościową książkę lub podcast. Dzięki samodyscyplinie koniecznej do zapoznania się z tymi treściami, Bob został najlepszym sprzedawcą w oddziale.