Zjadanie zwierząt

Eating Animals


Autor: Jonathan Safran Foer



18 min czytania
12 rozdziałów

Dostępna wersja audio
Zaloguj się, aby odłsuchać w Playerze



Spis treści:
1. Farmy produkcyjne to tak naprawdę fabryki.
2. Przemysłowy proces hodowli drobiu jest przerażający, zarówno pod względem etycznym, jak i higienicznym.
3. Hodowla trzody chlewnej to szczyt okrucieństwa wobec zwierząt.
4. Współczesne przemysłowe metody połowów oraz farmy rybne współdzielą etos swojej pracy z farmami produkcyjnymi.
5. Pracownicy farm produkcyjnych i rzeźni stają się brutalni, a nawet sadystyczni.
6. Jedzenie mięsa zagraża równowadze w środowisku.
7. Przemysł mięsny znany jest z naginania prawa do swoich potrzeb.
8. Cena mięsa jest niska, ponieważ nie odzwierciedla w zupełności faktycznych kosztów jego produkcji
9. Farmy produkcyjne już są przyczyną wielu chorób, a nieuchronnie doprowadzą do zaistnienia na świecie kolejnej pandemii.
10. Nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia dla lepszego traktowania psów, niż świń, kur czy ryb.
11. Nie będąc wegetarianinem praktycznie niemożliwe jest etyczne jedzenie.
12. Podsumowanie

Streszczenie

„Zjadanie zwierząt” (2009) oferuje nam wszechstronne spojrzenie na współczesny przemysł mięsny, a także demonstruje nam, w jaki sposób całkowity proces produkcji stał się tak dogłębnie perwersyjny, że ciężko jest go już nazwać farmerstwem.
Książka ta przedstawia również moralne oraz środowiskowe koszty poniesione w celu uzyskania tak niskich, jak obecne, cen mięsa.

Dla kogo?

  • Każdego kto zainteresowanym jest współczesnymi metodami produkcji mięsa oraz konsekwencjami tej produkcji ponoszonymi przez ludzi, zwierzęta oraz środowisko;

  • Każdego, kto uważa, że jedzenie jest ważną częścią jego życia, od pożeraczy krwawych steków, do wegetarian, a nawet wegan.

O autorze

Jonathan Safran Foer to jeden z najbardziej uznanych pisarzy amerykańskich średniego pokolenia. Urodzony w Waszyngtonie w żydowskiej rodzinie o polskich korzeniach, absolwent filozofii na Princeton University. Mieszka w Nowym Jorku, na Brooklynie, i wykłada creative writing na Uniwersytecie Nowojorskim. Światową sławę przyniosła mu debiutancka powieść „Wszystko jest iluminacją” (2002), za którą otrzymał m.in. Jewish Book Award i Guardian First Book Award. W 2005 r. na jej podstawie powstał film z Elijahem Woodem w roli głównej. W tym samym roku ukazała się druga powieść autora – „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”, również odnosząc wielki sukces. W 2011 r. została sfilmowana (w filmie wystąpili m.in. Tom Hanks, Sandra Bullock i Max von Sydow). Na swoją nową powieść „Oto jestem” (2016), kazał czekać swoim wielbicielom jedenaście lat. Foer jest również autorem licznych artykułów prasowych, głośnego eseju „Zjadanie zwierząt”