Klimat to my. Ratowanie planety zaczyna się przy śniadaniu

We Are the Weather: Saving the Planet Begins at Breakfast


Autor: Jonathan Safran Foer



17 min czytania
9 rozdziałów

Dostępna wersja audio
Zaloguj się, aby odłsuchać w Playerze



Spis treści:
1. A co ja z tego będę miał? Zdobędziesz nowe spojrzenie na kwestię tego co wpływa na zmiany klimatu, a także poznasz najbardziej efektywne sposoby na walkę z nimi.
2. Historie o zmianach klimatu nie są ani szczególnie interesujące, ani wiarygodne, dlatego też ludzie nie są szczególnie zmotywowani do walki z nimi.
3. Nie jesteśmy zaprogramowani do reagowania na tak abstrakcyjne sytuacje, jak zachodzące w klimacie zmiany.
4. Na temat tego, jak zapobiegać zmianom klimatu przekazywane są nam niejasne i mylące informacje.
5. Walka ze zmianami klimatu wymaga zarówno odgórnych, jak i oddolnych działań.
6. Uprzemysłowione farmy produkcyjne są jedną z głównych przyczyn zmian klimatu.
7. Najlepszym sposobem na uratowanie naszej planety jest zaprzestanie zjadania produktów odzwierzęcych na obiad i śniadanie.
8. Jest już za późno, aby powstrzymać zniszczenia dokonane przez zmiany klimatyczne. Nie oznacza to jednak, iż powinniśmy się poddać.
9. Podsumowanie

Streszczenie

„Klimat to my” (2019) jest szczegółowym dochodzeniem na temat zmian klimatu, tego co konkretnie one oznaczają, a także tego, dlaczego ludzie wydają się wobec nich bezsilni. Autor argumentuje, że choć zmiany klimatu są przerażające i ciężkie do zrozumienia, istnieje bardzo łatwy rodzaj działań, które możemy podjąć. Ograniczając spożycie mięsa oraz innych produktów odzwierzęcych na obiad i śniadanie, możemy w dużej mierze przyczynić się do kondycji naszej planety.

Dla kogo?

  • Ludzi, którzy pragną ocalić naszą planetę, nie mają jednak pojęcia, od czego zacząć,

  • Psychologów zainteresowanych kwestią interakcji stadnych oraz tym, co motywuje ludzi do działania,

  • Przyszłych wegetarian, którzy potrzebują ostatecznego impulsu do działania.

O autorze

Jonathan Safran Foer to jeden z najbardziej uznanych pisarzy amerykańskich średniego pokolenia. Urodzony w Waszyngtonie w żydowskiej rodzinie o polskich korzeniach, absolwent filozofii na Princeton University. Mieszka w Nowym Jorku, na Brooklynie, i wykłada creative writing na Uniwersytecie Nowojorskim. Światową sławę przyniosła mu debiutancka powieść „Wszystko jest iluminacją” (2002), za którą otrzymał m.in. Jewish Book Award i Guardian First Book Award. W 2005 r. na jej podstawie powstał film z Elijahem Woodem w roli głównej. W tym samym roku ukazała się druga powieść autora – „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”, również odnosząc wielki sukces. W 2011 r. została sfilmowana (w filmie wystąpili m.in. Tom Hanks, Sandra Bullock i Max von Sydow). Na swoją nową powieść „Oto jestem” (2016), kazał czekać swoim wielbicielom jedenaście lat. Foer jest również autorem licznych artykułów prasowych, głośnego eseju „Zjadanie zwierząt”