Grosz do grosza. Jak wydawać mądrze i unikać pułapek finansowych

Dollars and Sense: How We Misthink Money and How to Spend Smarter


Autor: Dan Ariely11 min czytania
6 rozdziałów

Dostępna wersja audio
Zaloguj się, aby odłsuchać w PlayerzeSpis treści:
1. Irracjonalne wydawanie pieniędzy wynika z nierozważania alternatyw i nadmiernego polegania na zewnętrznych wyznacznikach wartości.
2. Bez wskazówek dotyczących wartości może być nam trudno ją rozpoznawać i podejmować świadome decyzje.
3. Księgowania umysłowe i emocjonalne grają dużą rolę w naszym podejmowaniu decyzji, a zarówno jedne jak i drugie mają irracjonalne zależności.
4. Język i przyzwyczajenia mogą zmienić nasze postrzeganie wartości.
5. Istnieją metody zwiększenia samokontroli i powstrzymania lub wyeliminowania pokusy wydawania.
6. Podsumowanie końcowe

Streszczenie

Każdego dnia używamy pieniędzy, aby zadbać o rachunki i nabyć rzeczy, które są nam potrzebne do przetrwania w życiu, a jednocześnie rzadko kiedy wydajemy się racjonalnie myśleć o ich wydawaniu. Grosz do grosza. Jak wydawać mądrze i unikać pułapek finansowych (2017) bada irracjonalną naturę ludzką, która prowadzi do złych nawyków związanych z wydawaniem pieniędzy, wyjaśnia, dlaczego bywamy tak słabi w oszczędzaniu pieniędzy oraz jak rozwiązać ten aż nazbyt ludzki mankament.

Dla kogo?

  • N/A

  • N/A

  • N/A

  • N/A

  • N/A

O autorze

Dan Ariely to izraelsko-amerykański profesor i autor kilku bestsellerów. Jest profesorem psychologii i ekonomii behawioralnej na Duke University. Publikuje często w Wall Street Journal, a także występuje w filmach dokumentalnych i programach dotyczących ekonomii i psychologii.