Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie

Abundance: The Future Is Better Than You Think


Autorzy: Peter H. Diamandis, Steven Kotler16 min czytania
13 rozdziałów

Dostępna wersja audio
Zaloguj się, aby odłsuchać w PlayerzeSpis treści:
1. Co z tego będę miał?
2. Konstrukcja naszego mózgu i media skłaniają nas do zbyt pesymistycznego spojrzenia na przyszłość.
3. Tradycyjne metody edukacji są przestarzałe i wymagają ponownego przemyślenia, ale odpowiedzią mogą być technologie informacyjno-komunikacyjne.
4. Pomyślna przyszłość zależy od tego, czy swoboda innowacji nie będzie hamowana przez strach przed porażką.
5. Procesory komputerowe w ciągu najbliższych piętnastu lat mają przewyższyć zdolności obliczeniowe ludzkiego mózgu.
6. Wraz z postępem technologicznym i coraz bardziej przystępną ceną, roboty mogą wkrótce przejąć swoją długo zapowiadaną rolę w społeczeństwie.
7. Nanotechnologia pozwala nam na tworzenie nowych materiałów o właściwościach i funkcjonalności pozwalających na duży postęp w wielu dziedzinach.
8. Druk 3D: zmienia sposób projektowania i tworzenia, umożliwiając masowe innowacje i redukcję odpadów.
9. Biotechnologia dostarcza rozwiązań globalnych problemów, szczególnie w rolnictwie, opiece zdrowotnej, energetyce i ochronie środowiska.
10. Globalna łączność przyspiesza wymianę informacji - rozwiązuje problemy społeczne i zapobiega opresji.
11. Postępy w technologii energii słonecznej zwiększają jej wykorzystanie, obniżają ceny produkcji i wspierają innowacje.
12. Zastosowanie niedrogich czujników pomoże zmniejszyć ilość odpadów poprzez znaczną poprawę wydajności systemów dostaw.
13. Podsumowanie końcowe

Streszczenie

Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie wyjaśnia, dlaczego nasza obecna sytuacja nie jest tak ponura, jak nam się wydaje, i przedstawia przekonujące argumenty przemawiające za tym, że przyszłość może być naznaczona obfitością, a nie niedostatkiem. Książka zabiera czytelników na wycieczkę po technologiach transformacyjnych, ich kluczowych graczach i pokazuje, jak te technologie mogłyby być wykorzystane do rozwiązania wielu problemów z zasobami, z którymi mamy do czynienia dzisiaj. Przede wszystkim jednak książka ta przypomina czytelnikom, że nadszedł interesujący i ekscytujący czas, by istnieć.

Dla kogo?

  • N/A

  • N/A

  • N/A

O autorach

Peter H. Diamandis jest amerykańskim inżynierem, przedsiębiorcą, lekarzem i entuzjastą przestrzeni kosmicznej. Diamandis założył X Prize Foundation - fundację, która przyznaje nagrody motywacyjne w celu wspierania innowacji i kreatywnych rozwiązań największych problemów ludzkości. Jest również współzałożycielem Singularity University, którego celem jest edukowanie ludzi na temat potencjalnego wpływu najnowocześniejszych technologii.

Steven Kotler jest wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem, autorem bestsellerów New York Timesa, przedsiębiorcą i autorem książek zarówno beletrystycznych i faktu. Kotler specjalizuje się w problematyce wydajności ludzkiej. Był nominowany do dwóch nagród Pulitzera i pojawił się w ponad 100 publikacjach, w tym w Atlantic i Harvard Business Review. Jest współzałożycielem i dyrektorem wykonawczym Flow Research Collective, organizacji, która bada naukowe podstawy optymalnej wydajności człowieka i szkoli swoich członków w zakresie technik, które odkrywa.