Paradoks wyboru. Dlaczego więcej oznacza mniej

The Paradox of Choice: Why More Is Less


Autor: Barry Schwartz16 min czytania
11 rozdziałów

Dostępna wersja audio
Zaloguj się, aby odłsuchać w PlayerzeSpis treści:
1. Co z tego będę miał?
2. Spektrum wyborów, przed którymi ludzie stają każdego dnia, w ostatnich latach dramatycznie wzrosło.
3. Im więcej mamy opcji, tym trudniej podjąć dobrą decyzję.
4. Im więcej mamy opcji, tym większe prawdopodobieństwo, że popełnimy błąd.
5. Im więcej mamy opcji, tym mniejsza satysfakcja z podejmowanych przez nas decyzji.
6. Przyzwyczajamy się do pewnych rzeczy i w efekcie nasze wybory rzadko sprawiają, że czujemy się tak dobrze, jak tego oczekujemy.
7. Nadmiar wyboru przyczynia się do epidemii nieszczęścia we współczesnym społeczeństwie.
8. Wybory są trudniejsze i mniej satysfakcjonujące, jeśli jesteś maksymalistą: kimś, kto szuka i akceptuje tylko to, co najlepsze.
9. Wybory są mniej wymagające i bardziej satysfakcjonujące, jeśli jesteś satysfikatorem: kimś, kto jest w stanie zadowolić się 'wystarczająco dobrym'.
10. Jeśli przyjmiemy pewne dobrowolne ograniczenia naszej wolności, poprawią się nasze relacje społeczne i dobrostan psychiczny.
11. Podsumowanie końcowe

Streszczenie

Uważa się powszechnie, że obfitość wyboru, którą daje nam współczesne społeczeństwo, skutkuje lepszymi opcjami i większą satysfakcją. Autor Barry Schwartz przekonuje jednak, że zbyt wiele wyborów może być szkodliwych dla naszego dobrostanu psychicznego i emocjonalnego. Poprzez argumenty oparte na aktualnych badaniach z zakresu nauk społecznych, pokazuje, że więcej może oznaczać mniej.

Dla kogo?

  • N/A

  • N/A

  • N/A

O autorze

Barry Schwartz jest amerykańskim psychologiem i profesorem teorii społecznej i działań społecznych w Swarthmore College. Jest autorem ponad dziesięciu książek i opublikował ponad 100 artykułów w czasopismach naukowych. Pisze również dla czołowych gazet, jest stałym gościem w programach radiowych, a nawet wygłosił dwie prelekcje na TED.