Dzięki sumiennym ćwiczeniom każdy z nas już od najmłodszych lat może rozwijać swoje umiejętności.




Mówi się, że austriacki kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart potrafił rozpoznać i nazwać każdy dźwięk, niezależnie od tego z jakiego instrumentu się on wydobywał. Jednak bardzo niewielu ludzi wie, w jaki sposób to robił.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się w jaki sposób Mozart osiągnął taką muzyczną perfekcję? Albo w jaki sposób ludzie zapamiętują wszystkie cyfry występujące w liczbie Pi, jak gdyby był to po prostu numer telefonu?

Dawniej myśleliśmy, że tacy ludzie posiadają wrodzony talent lub zostali natchnięci nim przez Siłę Wyższą. Jednak prawda jest taka, że każdy z nas może osiągnąć perfekcję w danej dziedzinie. Wystarczy tylko ćwiczyć.

Zastanów się nad perfekcyjnością dźwięku czyli umiejętnością posiadaną przez Mozarta, aby odróżnić każdy dźwięk, nie słysząc żadnego innego, do którego mógłby się odnieść. Jest to bardzo rzadka umiejętność. Posiada ją tylko jedna na 10 tysięcy osób. Perfekcyjność dźwięku jest uważana za świetny przykład wrodzonych zdolności. Jednakże ostatnie badania pokazały, że nie ma ona jednak nic wspólnego z byciem wrodzoną.

W 2014 roku japońska psycholog Ayako Sakakibara postanowiła nauczyć 24 dzieci w wieku pomiędzy 2 a 6 lat, jak odróżniać 14 różnych akordów granych na pianinie. Uczyła dzieci tych akordów kilka razy dziennie przez długie miesiące. W czasie nauki Sakakibara chciała sprawdzać postępy dzieci, dlatego przeprowadzała liczne testy sprawdzające jak dzieci rozpoznają pojedyncze nuty. Pod koniec eksperymentu, wszystkie dzieci potrafiły poprawnie zidentyfikować zagrane im pojedyncze dźwięki. Inaczej mówiąc, przyswoiły sobie perfekcyjność dźwięku. Stało się to dowodem na to, że dzięki odpowiedniej praktyce każdy człowiek może rozwinąć w sobie tę zdolność. Będzie to wymagało skrupulatnych instrukcji oraz ciężkiej pracy. Najlepiej rozpocząć naukę do 6 roku życia. Niemniej jednak, przy sprzyjających warunkach, każdy z nas może perfekcyjnie rozpoznawać dźwięki.

Z powodu reakcji naszego mózgu na długotrwałą praktykę, ludzie potrafią wysoko rozwinąć każdą umiejętność, niezależnie od tego jaką ona jest, czy to w dziedzinie muzyki czy też każdej innej.