Obrazy zachowane w pamięci długoterminowej pomagają nam przodować w różnych, skomplikowanych zadaniach.




Kiedy słyszysz „Mona Lisa” na myśl prawdopodobnie przychodzi ci obraz tajemniczo uśmiechającej się kobiety, namalowany przez Leonarda Da Vinci. Kiedy tak się dzieje, twój mózg „widzi” ten obraz.

Takie zjawisko jest nazywane reprezentacją mentalną. Są to struktury zgromadzone w naszym mózgu powiązane z konkretnymi przedmiotami, obrazami, ruchami czy każdą inną aktywnością, którą nasz mózg mógłby przetrwożyć i zachować na później.

Szerzej rozumując, reprezentacja mentalna, pozwala nam przesunąć na boczny tor naszą pamięć krótkotrwałą, co okazuje się być bardzo przydatną umiejętnością.

Pamięć krótkotrwała jest niezastąpiona w niektórych sytuacjach, na przykład kiedy musisz zapamiętać przeczytany właśnie tekst, aby zrozumieć jego sens. Jednak, aby poznać i zapamiętać cały język, potrzebujesz już potęgi i zdolności swojej pamięci długotrwałej.

Najprościej mówiąc, jeżeli nie posiadałbyś zdolności do zapamiętywania wszystkich reguł językowych w swojej pamięci długotrwałej, nie mógłbyś porozumiewać się w danym języku z taką łatwością, z jaką robisz to teraz.

I właśnie tu do gry wchodzi reprezentacja mentalna. Mona Lisa jest bardzo znanym obrazem i właśnie dlatego za każdym razem, kiedy trafiasz na nią w otaczającym cię świecie, nie musisz zwracać się w kierunku opisu tego obrazu.

Reprezentacja mentalna działa również jako wzmacniacz naszej wydajności. Wiemy doskonale, że potrzeba lat praktyki, aby osiągnąć perfekcję w danej dziedzinie, niezależnie czy jest to prowadzenie taksówki czy też gra w szachy. Tylko dzięki praktyce możesz rozwinąć zdolność reprezentacji danej sytuacji czy ruchu, mającego duży wpływ na twoją wydajność.

Weźmy pod uwagę na przykład baseball. Wielu fanów tej dyscypliny dysponuje bardzo wieloma reprezentacjami mentalnymi z nim związanymi, jednak ich umiejętności wypadają bardzo kiepsko w porównaniu z profesjonalnymi graczami. Z powodu wszystkich wykonywanych przez siebie ćwiczeń profesjonalni gracze wykształcili w sobie wyższą umiejętność reprezentacji potencjalnych trajektorii wszystkich zagrywek.

Oznacza to, że kiedy pałkarz otrzymuje podanie, może z ogromną precyzją przewidzieć czy jest to podkręcona czy płaska piłka, a także potrafi idealnie ją odbić.

W tym wypadku praktyka faktycznie czyni mistrza. Jednak nie każda praktyka. Czytając dalej dowiesz się, które typy ćwiczeń potrzebne są, aby rozwinąć konkretne umiejętności.