Stanie się uzdolnionym wykonawcą oznacza celowe ćwiczenie, posiadanie określonego celu oraz ciągłe informacje zwrotne.




Czy naprawdę uważasz, że wybitni muzycy, sportowcy, naukowcy czy przedsiębiorcy rozwinęli swoje talenty z dnia na dzień? Jest to raczej mało prawdopodobne. Wręcz przeciwnie. Aby osiągnąć perfekcję, ćwiczyli przez bardzo długi czas.

Taka technika pozwala ci zbudować swoje umiejętności dzięki kilku mechanizmom, między innymi ustaleniu jasno określonego celu, byciu skupionym, a także opuszczeniu swojej strefy komfortu oraz otrzymywaniu ciągłych informacji zwrotnych.

Aby lepiej zrozumieć w jaki sposób ćwiczymy celowo, zastanów się nad eksperymentem, który autor tej książki przeprowadził w latach 70-tych XX wieku. Student Uniwersytetu Carnegie Mellon, o imieniu Steve został poproszony o zapamiętanie ciągle powiększającego się ciągu cyfr, które były mu czytane w jednosekundowych odstępach.

Steve nie posiadał uprzednio żadnych szczególnych umiejętności w stosunku do zapamiętywania cyfr. Ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi potrafi bez większych trudności zapamiętać 7 kolejnych cyfr i Steve zapamiętał dokładnie tyle. Jednak dzięki odpowiednim ćwiczeniom i praktyce, Steve potrafił w końcu zapamiętać ciąg 82 kolejno następujących po sobie cyfr.

Jak to osiągnął? Po pierwsze Steve miał bardzo jasno określony cel: zapamiętać więcej cyfr niż poprzednio. Po drugie, przez cały czas trwania eksperymentu pozostawał bardzo skupiony. Co więcej, Steve został wypchnięty ze swojej strefy komfortu, ponieważ był stale zachęcany do tego, aby rozwijać swoje możliwości. Jeżeli podczas jednej sesji udało mu się, na przykład, zapamiętać 28 cyfr, trener zaczynał kolejną sesję od przeczytania mu właśnie tak długiego ciągu. Zaraz potem, trener prosił Steve o zapamiętanie 29 cyfr, wyznaczając mu kolejną granicę do pokonania.

I w końcu, Steve otrzymywał informacje zwrotne na temat swoich ćwiczeń, ponieważ za każdym razem trener informował go ile cyfr udało mu się zapamiętać.

Ten ostatni mechanizm działania jest niezwykle istotny. W końcu, jak możesz poprawić swoje błędy, skoro nikt nie wskaże ci, w którym miejscu je popełniasz? Niezależnie od tego, czy ćwiczysz się w pisaniu sonat czy niemieckiej gramatyce, kluczowa jest świadomość tego czy robisz to dobrze.

Dzięki celowym ćwiczeniom możesz przyswoić sobie praktycznie każdą umiejętność. Jednak celowe ćwiczenia są tylko jednym krokiem, w kierunku wyznaczonego celu, o czym teraz przeczytasz.