Planowanie strategii prowadzącej do sukcesu oznacza kompleksowe rozpoznawanie i ograniczanie ryzyka z wyprzedzeniem.
Na kilka minut przed rozpoczęciem operacji jednego z oddziałów SEALs, mającej na celu uwolnienie irakijskiego zakładnika przetrzymywanego przez członków Al-Kaidy, oficer wywiadu z jednostki Babina poinformował go, że zakładnik nie tylko został otoczony materiałami wybuchowymi, a strzegą go również ukryte karabiny maszynowe.
W jednej chwili, poziom ryzyka jakim obarczona była operacja, niesamowicie się zwiększył. Niezależnie od sytuacji, Babin rozpoczął realizację swojego planu, ponieważ uwzględnił w nim dużo większe ryzyko niż zakładano, jeszcze zanim poznał nowe szczegóły.
Jako dowódca jednostki SEAL, od razu założył, że ryzyko może być ogromne. Każde inne działanie oznaczałoby całkowitą ignorancję odpowiedzialności spoczywającej na nim w związku z operacją. Uwzględnienie takiego ryzyka w szczegółowych planach, które przygotował i przedstawił swoim żołnierzom, wynikało z czystej staranności.
I faktycznie, w swoim planie uwzględnił kroki mające na celu ograniczenie ryzyka wynikającego z możliwych eksplozji czy serii strzałów z karabinów maszynowych otaczających ich cel. Dzięki tak skrupulatnym planom, pomimo zaistnienia nowych okoliczności, nie było konieczności zmiany planów lub odłożenia całej operacji w czasie.
Tak wysoka gotowość do działania jest niezwykle istotna, dlatego Babin bardzo często wykorzystuje scenariusz tej operacji, podczas treningu nowych rekrutów. Zadaje im trudne pytanie: „czy mając świadomość zwiększonego ryzyka, nadal podjęlibyście się realizacji tej operacji?”. A prawidłowa odpowiedź zawsze brzmi tak.
Lekcja płynąca z powyższego opisu jest następująca. Niezależnie od sytuacji, przywódca zawsze powinien poświęcić swój czas na przygotowanie szczegółowego planu rozpoznającego, określającego i minimalizującego każde znane mu potencjalne ryzyko. Opracowanie takiego planu awaryjnego pomaga zmniejszyć ryzyko w przyszłości, ponieważ każdy z członków wykonującego go zespołu wie dokładnie, co robić, kiedy sytuacja wymknie się z pod kontroli.
Jeżeli twój zespół przygotowany jest na walkę z nieznanym, szanse jego powodzenia znacznie wzrastają. Pamiętaj jednak, że zawsze istnieje dodatkowe ryzyko, którego nie jesteś w stanie ograniczyć i dlatego właśnie dobry przywódca zawsze skupia się na zagrożeniach, które może przewidzieć.