Równość – czy zawsze oznacza sprawiedliwość?




W dzisiejszych czasach na każdym kroku spotykamy się z aktywistami działającymi na rzecz równości i sprawiedliwego traktowania każdego człowieka na świecie. Nie da się ukryć, że osoby walczące o jednakowe prawa dla wszystkich (bez względu na rasę, płeć czy wiek) poświęcają się w wyjątkowo istotnej sprawie. Trzeba jednak być świadomym tego, że równość absolutnie nie jest tożsama ze sprawiedliwością, a już tym bardziej z pełną wolnością.

Sens harmonii w kwestii bezstronnego podejścia do każdej jednostki społecznej z ekonomicznego punktu widzenia doskonale oddaje powiedzenie: „Sprawiedliwie wcale nie oznacza po równo”. Zacznijmy od prostego przykładu, takiego jak ujednolicenie zarobków. Z pewnością taka sama wysokość dochodów dla wszystkich może wydawać się kuszącą opcją, szczególnie dla tych osób, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Równe pensje oznaczają przecież równe możliwości, a tym samym wyeliminowanie zawiści i różnic w poziomie życia.

Sprawiedliwie? Niekoniecznie, jeśli staniemy po drugiej stronie barykady. Wyobraź sobie teraz, że jesteś dobrze prosperującym przedsiębiorcą, którego dochody rokują z miesiąca na miesiąc coraz lepiej. Pewnego dnia dostajesz informację, że od przyszłego miesiąca nie masz prawa rozwijać swojej działalności, a już na pewno nie w tę stronę, która przyniesie Ci większe korzyści finansowe. Zdecydowanie mniej intratne, a już na pewno mniej sprawiedliwe, prawda?

Równość w pojęciu ekonomicznym nie może oznaczać takich samych przydziałów, ponieważ jest to ograniczenie wolności osobistej i rozwojowej. Ekonomiczna sprawiedliwość powinna dawać równe szanse na zdobycie odpowiedniego wykształcenia, przyzwoity start w życie i takie same prawa dotyczące zarówno sfery prywatnej, jak i zawodowej.

Ludzie zawsze będą różnić się miedzy sobą i nie ma w tym nic złego, ponieważ właśnie na tym polega piękno czasów, w jakich przyszło nam żyć. Nasza wyjątkowość opiera się nie tylko na odmiennym wyglądzie czy cechach charakteru. Oryginalność ludzka to także wkład włożony w zaspokajanie potrzeb, a także sam rodzaj naszych pragnień.

Wprowadzenie równości ekonomicznej jest tak naprawdę poprawą samopoczucia osób, które nie widzą realnych korzyści w różnorodności globalnej. Poglądy społeczno-polityczne opierające się na pozornie sprawiedliwym ustroju społecznym, a także zasadach całkowitej równości między ludźmi, nie tylko pod względem ekonomicznym, ale także społecznym czy politycznym, stanowią skuteczną blokadę dla jednostek, które chcą osiągnąć więcej.