Ekonomiczna pozycja kobiet




Jaka jest ekonomiczna pozycja kobiet w ujęciu kapitalistycznym? Czy wolny rynek dyskryminuje kobiety? Nie milkną głosy o nierównym traktowaniu ze względu na płeć. Nawet w dzisiejszych, zdaje się niezwykle postępowych czasach, kobiety często są na straconej pozycji. Statystyki wciąż pokazują, że płeć potocznie nazywana piękną ma mniejsze szanse na sprawiedliwy rozwój kariery zawodowej. Co więcej, kobiety piastujące wysokie stanowiska kierownicze zarabiają mniej niż mężczyźni sprawujący dokładnie tę samą funkcję.

Nie tylko sama nierówność zawodowa stanowi problem, ale także represje wynikające z trudności zdobycia wykształcenia. Szczególnie trudno mają panie, które zdecydują się na podążanie w kierunku ścisłym. Mówi się o tym, że studia będące przepustką do spektakularnego rozwoju kariery, a tym samym wyższych zarobków, w zdecydowanej większości kończą mężczyźni. Takie różnice nie wynikają jednakże jedynie wyłącznie z uprzedzeń.

Nadal na niekorzyść kobiet działają również ich naturalne predyspozycje. Przyjęło się, że następstwem wydania na świat potomka jest urlop macierzyński, a nie tacierzyński. Zazwyczaj roczna przerwa w aktywności pracy, przyczynia się do zaległości w doświadczeniu, a także do posiadania nieaktualnej wiedzy branżowej. Czy jednak możemy mówić w tym miejscu o wyzysku?

Galopujący rozwój cywilizacyjny obecnie daje kobietom o wiele więcej elastyczności. Pokonywanie kolejnych kroków na ścieżce kariery nie ogranicza się już do spędzania kilkunastu godzin dzienne na coraz wyższych piętrach wieżowców. Praca zdalna i elastyczne grafiki przeżywają szczyt swojej popularności, na którym z powodzeniem korzystają panie spełniające się w roli mamy. Trzeba pamiętać również o tym, że na rynku pracy są kobiety, które postanowiły nie zakładać rodziny, w związku z czym ich staż równa się ze średnią lat, jakie wypracowują mężczyźni.

Powiedzmy sobie szczerze: badania przeprowadzone w minionych latach jasno ukazują, że kobiety miały trudniejszą drogę zawodową. Obecna wolność w gospodarce eliminuje jednak sens twierdzenia o dyskryminacji kobiet przez wolny rynek. Bez względu na płeć, osoby, które inwestują w podnoszenie swoich kwalifikacji, mają dokładnie takie same szanse na satysfakcjonujący rozwój kariery i spełnienie zawodowe oraz finansowe.