Na sukces składa się wiele bardzo małych kroczków we właściwym kierunku.
Patrząc wstecz wydaje nam się, że firmy które z dobrych stały się wielkimi przeszły gwałtowne i dramatyczne transformacje. Jednakże, same te firmy, czasami nawet nie zdawały sobie sprawy, że znajdują się w kluczowym punkcie swojej transformacji, a działo się tak dlatego że dla zachodzących zmian nie została stworzona kampania reklamowa, nie ogłoszono głośno ich początku oraz nie zaplanowano szczegółowo każdej z nich.
Ich sukces był raczej wynikiem podjęcia bardzo wielu, kolejnych, drobnych kroczków opartych na ich koncepcie jeża. Jak wprawienie w ruch koła zamachowego, drobne zmiany spowodowały rezultaty motywujące pracowników do dalszych działań, aż w końcu w firmie skumulowana została wystarczająca ilość energii do zmiany. Niezachwiana wiara w sukces oraz spójność z "konceptem jeża" zaowocowały ogromem motywacji i możliwości rozwoju.
Przyjrzyjmy się firmie Nucor, producentowi stali, która w pewnym momencie pięciokrotnie zwiększyła ogólną wartość swoich akcji. Po tym jak w 1965 roku zmagali się z wizją możliwego bankructwa, wydedukowali, że istnieje sposób na produkcję tańszej i lepszej jakościowo stali. Sposobem tym były małe wytwórnie. Tak więc Nucor postawił pierwszą małą wytwórnię i zdobył dla niej klientów. Następnie postawili kolejną i znów zdobyli klientów, i tak dalej i dalej.
W 1975 roku prezes firmy Ken Iverson przeliczył, że jeżeli będą w dalszym ciągu rozwijać się w obranym przez siebie kierunku, w rezultacie staną się najpotężniejszą firmą zajmującą się produkcją stali w Stanach Zjednoczonych. Zajęło im to ponad 20 lat, jednak koniec końców, osiągnęli wyznaczony sobie cel.
Dla porównania, firmy którym nie udało się dojść do wielkości, nie starały się ciągle popychać rozwoju swojej firmy w tym samym kierunku. Zamiast tego uciekały się do gwałtownych zmian oraz pochopnych inwestycji. A ponieważ osiągane rezultaty wypadały blado, zmuszeni oni byli do ponownej zmiany kierunku, a to z pewnością nie pozwalało im nabrać właściwego rozmachu do działania.
Na sukces składa się wiele bardzo małych kroczków we właściwym kierunku.