Podsumowanie
Główne przesłanie tej książki:
Pomimo tego, że ciągle czynimy prognozy dotyczące przyszłości, nie radzimy sobie z tym zbyt dobrze. Pokładamy zbyt wiele ufności w naszą wiedzę i nie doceniamy naszej ignorancji. Zbytnie poleganie na metodach, które wydają się słuszne oraz nasza niezdolność do zrozumienia i definiowania przypadkowości, nie mówiąc o naszej biologii, przyczyniają się do podejmowania złych decyzji, a czasem do występowania czarnych łabędzi – wydarzeń, które są nieprawdopodobne, ale kiedy mają miejsce, zmieniają nasze wyobrażenie o świecie.
Praktyczne porady:
Bądź sceptyczny, gdy słyszysz „ponieważ”.
Mimo tego, że to naturalne dla nas, aby szukać liniowych, przyczynowych związków pomiędzy wydarzeniami, aby wytłumaczyć sobie złożoność świata, w rzeczywistości nie radzimy sobie ani z prognozowaniem, ani znajdowaniem związków przyczynowo-skutkowych w teraźniejszości. Zamiast podtrzymywać nasze pragnienia, aby widzieć wydarzenia w sposób liniowy, lepiej jest wziąć pod uwagę liczne możliwości, bez łączenia ich ze sobą.
Wiedz, czego nie wiesz.
Jeśli chcesz tworzyć sensowne prognozy na przyszłość – na przykład kupując ubezpieczenie, inwestując, idąc na studia, zmieniając pracę, prowadząc badania czy po prostu będąc człowiekiem – nie wystarczy po prostu brać pod uwagę tego, co wiesz. To daje Ci tylko częściowe zrozumienie ryzyka związanego z przewidywaniem. Zamiast tego, powinieneś być świadom istnienia tego, czego nie wiesz, tak abyś niepotrzebnie nie ograniczał informacji, które bierzesz pod uwagę.