Bardzo łatwo nabieramy się na najprostsze sztuczki logiczne.




Pomimo, że ludzie są najinteligentniejszymi zwierzętami na tej planecie, przed nami długa droga, jeśli chodzi o wyrośnięcie ze złych nawyków.

Jednym z nich jest tworzenie narracji opartych na tym, co wiemy o przeszłości. Podczas gdy wydaje nam się, że przeszłość jest dobrym wskaźnikiem przyszłości, to często jest inaczej. To sprawia, że jesteśmy narażeni na popełnianie błędów, dlatego że istnieje zbyt wiele czynników, które działają na niekorzyść danej narracji.

Wyobraź sobie, że jesteś indykiem żyjącym na farmie. Przez wiele lat rolnik karmił Cię, pozwalał Ci chodzić wolno i dawał Ci dach nad głową. Odwoływanie się do przeszłości podpowiada Ci, że jutrzejszy dzień będzie podobny do poprzednich. Jednakże jutro jest Święto Dziękczynienia, Tobie obcinają głowę, wypychają Cię przyprawami, wrzucają Cię do piekarnika i jesteś zjedzony przez tych, którzy karmili Cię i utrzymywali.

Na tym przykładzie widzimy wyraźnie, że tworzenie prognoz na podstawie wiedzy o przeszłości jest błędne i może mieć daleko idące skutki.

Podobnym fenomenem jest tak zwany błąd potwierdzenia. Często wyszukujemy dowodów na potwierdzenie tego, co już wiemy, nawet do tego stopnia, że ignorujemy dowody, które kłócą się z naszymi poglądami.

Kiedy natrafiamy na informację niezgodną z tym w co wierzymy, prawdopodobnie jej nie zaakceptujemy i raczej nie będziemy próbowali jej sprawdzić. Jeśli jednak zaczniemy się nad nią zastanawiać, pewnie ograniczymy się do znalezienia źródeł, które ją obalą.

Przykładowo, jeśli wierzysz, że zmiany klimatyczne są spiskiem, a potem obejrzysz przypadkiem film dokumentalny pod tytułem „Bezsprzeczne dowody na istnienie zmian klimatycznych”, prawdopodobnie nie będziesz zadowolony.

Jeśli zaraz po tym zaczniesz szukać informacji w Internecie, to raczej będziesz wyszukiwał ich wpisując takie frazy jak „zmiany klimatyczne to ściema”, zamiast „dowody za i przeciw zmianom klimatu”.

Mimo, że oba te błędy są antynaukowe, okazuje się, że bardzo niewiele możemy z nimi zrobić. Taka jest nasza natura.