Dobre zrozumienie ludzkich ograniczeń może pomóc nam podejmować lepsze decyzje.
Być może najlepszą obroną przed wpadnięciem w kognitywne pułapki, o których mówiliśmy, jest dobre zrozumienie, jak działają narzędzia, za pomocą których czynimy prognozy i zrozumienie ich ograniczeń.
Zrozumienie swoich ograniczeń z pewnością nie obroni nas przez każdym błędem, jaki możemy popełnić, ale przynajmniej może pomóc nam zredukować ilość błędnych decyzji.
Wiedząc, że prawdopodobnie jak każdy popełniasz błąd potwierdzenia, dużo łatwiej będzie Ci zauważyć, że szukasz informacji, które potwierdzą to, co uważasz za słuszne.
W ten sam sposób, jeśli wiesz, że ludzie układają wszystkie wydarzenia w przyczynowe narracje i że takie podejście upraszcza złożoność świata, będziesz bardziej skłonny szukać dalszych informacji, aby lepiej zrozumieć kontekst.
Nawet tak niewielka ilość samokrytycznej analizy pozwoli Ci zyskać przewagę nad innymi w swojej branży.
Dobrze także wiedzieć, gdzie leżą Twoje słabości. Przykładowo, jeśli wiesz, że zawsze istnieją niewidoczne ryzyka związane ze skorzystaniem z danej okazji, pomimo tego, jak dobra się wydaje, prawdopodobnie będziesz mniej skłonny pójść na całość.
O ile nie możemy wygrać z przypadkowością ani z naszą ograniczoną zdolnością do zrozumienia złożoności świata, możemy przynajmniej hamować szkody wyrządzone naszą ignorancją.