30-sto dniowy plan odwyku od smartfona zaczyna się od poznania kilku technologicznych strategii oraz zmiany dawnych nawyków.




Do tej pory skupialiśmy się na konsekwencjach, jakie niesie za sobą zbyt częste korzystanie z telefonu oraz jak odpowiednio wykorzystać czas wolny. Teraz czas na myślenie niestandardowe i mniej schematyczne. Kolejnym ważnym krokiem, podjętym w walce o przejęciu kontroli nad swoim wolnym czasem, będzie zmiana dawnych nawyków. Dlatego też ten fragment, tak samo jak i kolejny, będzie szczegółowym opisem tytułowego planu zminimalizowania czasu spędzonego z telefonem. Tak więc, zaczynajmy.

Przez pierwsze dwa dni należy monitorować czas spędzony na używaniu smartfona przez specjalnie stworzone do tego aplikacje. Wyniki mogą cię zaskoczyć. Jednak dzięki temu zdasz sobie sprawę, jak duża jest skala problemu.

W trakcie kolejnych dwóch dni należy zwrócić szczególną uwagę, jakie uczucia towarzyszą ci przed, w trakcie oraz po zakończeniu korzystania z telefonu. Warto także zaobserwować, ile razy przerywa się aktualnie wykonywaną czynność, w celu sprawdzenia powiadomień otrzymywanych na smartfona. W tym zadaniu chodzi o to, aby sprawdzić czy ma się lepsze samopoczucie wykonując daną czynność bez niepotrzebnego jej przerywania.

Podczas wykonywania tego zadania możesz zauważyć, że mózg zaczyna łaknąć nagrody w postaci uwolnienia dopaminy, wydzielanej poprzez sprawdzenie telefonu komórkowego. Tym samym postaraj się zauważyć czy odczuwasz rozczarowanie, jeśli oderwiesz się od pracy, a mimo to nie zostaniesz nagrodzony w postaci nowego powiadomienia.

Dzień piąty, szósty oraz siódmy to czas, kiedy powinno się całkowicie zaprzestać korzystania z aplikacji mediów społecznościowych. Tak jak wcześniej było to wspomniane, zagospodaruj ten czas na robienie czegoś, co sprawia ci prawdziwą radość. Mogą to być ćwiczenia, wysłuchanie ulubionego podcastu, czy też piknik w pobliskim parku - cokolwiek przychodzi ci do głowy.

W ósmym dniu harmonogramu należy wyłączyć wszystkie powiadomienia i alerty. Pamiętaj, że to właśnie one mają za zadanie przyciągnąć twoją uwagę i zachęcić do ponownego korzystania z telefonu. Dzień ósmy oraz dziewiąty to czas na zredukowanie liczby aplikacji i pozostawienie tylko tych, które są najbardziej istotne, na przykład aplikacja banku czy nawigacji. Wszystkie pozostałe powinny zostać odinstalowane. Aplikacje służące do randkowania, gry czy media społecznościowe nie należą do kategorii tych najbardziej potrzebnych. Teraz możesz spożytkować zaoszczędzoną energię, robiąc coś zdecydowanie bardziej produktywnego.

Dziesiątego dnia należy pozbyć się z sypialni ładowarki. Dzięki temu nie będzie pokusy, aby korzystać z telefonu przed snem oraz zaraz po przebudzeniu. Na dzień dziesiąty, jedenasty i dwunasty warto zaopatrzyć się w jakieś ciekawe książki, przygotować kącik do medytacji lub po prostu zająć umysł czymkolwiek innym, byle tylko nie sięgać po telefon.

W dniu trzynastym i czternastym należy ustanowić strefy wolne od korzystania z telefonu komórkowego w swoim mieszkaniu. Na początek może to być jadalnia. Można także przygotować sobie harmonogram korzystania z telefonu. Podczas jego tworzenia warto sobie zadać pytanie, czy naprawdę musisz go używać po godzinie osiemnastej. Dzięki temu nie będziesz podatny na tak zwany „phubbing”, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy ignorowanie rozmówcy na rzecz sprawdzenia powiadomienia w telefonie.

Wspaniale! Jesteś w połowie drogi do wykonania całego trzydziestodniowego wyzwania. Ostatnie kroki znajdziesz w kolejnym fragmencie tego poradnika.