Pozostałe dni trzydziestodniowego planu obejmują jego ostateczne dopracowanie i stopniowe odseparowanie od telefonu.




Pierwsze dwa tygodnie planu skupiają się głównie na telefonie komórkowym. Kolejne dwa tygodnie to czas pracy nad sobą.

W dniu piętnastym i szesnastym postaraj się zastosować kilka ćwiczeń, gdy tylko najdzie cię ochota sięgnięcia po telefon. Gdy tylko odczujesz taką potrzebę, weź głęboki oddech i po prostu powiedz sobie „nie”. Wsłuchaj się w swój oddech i zadaj sobie pytanie, czy naprawdę potrzebujesz wziąć telefon w swoje ręce. Ten proces wzmocni twoją świadomość i da ci proste narzędzie, pomagające panować nad niechcianym odruchem.

W dniu siedemnastym i osiemnastym spróbuj wykonać kilka ćwiczeń wzmacniających koncentrację. Może to być powtarzanie tabliczki mnożenia lub słuchanie ulubionej muzyki w pełnym skupieniu. Jeśli poćwiczysz umiejętność koncentracji, będziesz potrafił się oprzeć chęci zajrzenia do telefonu i rozpraszania uwagi.

Kolejne dwa dni są bardzo istotne. Są to dni, w których czas podjąć próbę całkowitego rozstania się z telefonem. Rozstanie ma trwać dwa pełne dni, dlatego może spróbuj zrobić to w czasie weekendu. Po prostu naciśnij przycisk zasilania i gotowe. Warto mieć pod ręką jakiś notatnik i zapisywać wszystko, co będziesz chciał sprawdzić później. Dzięki temu w razie wystąpienia pokusy włączenia telefonu, skutecznie odciągniesz od tego myśli.

W dniu dwudziestym drugim i dwudziestym trzecim warto wysnuć refleksje dotyczące dwudniowej rozłąki z telefonem. Będziesz w stanie rozpoznać i ocenić, za co go cenisz mając swobodny do niego dostęp i jakie odczucia towarzyszą ci bez niego.

W dniu dwudziestym czwartym, dwudziestym piątym i dwudziestym szóstym doprowadź do porządku ostatnie aplikacje, które dotąd doprowadzały cię do irytacji. Jeśli jest to na przykład skrzynka odbiorcza oraz fala niechcianych powiadomień, po prostu się jej pozbądź. Zamiast tego stwórz sobie osobny folder na maile, na które koniecznie musisz odpowiedzieć. Tym sposobem będziesz mieć wyraźny obraz tego, co naprawdę wymaga twojego czasu i uwagi.

Podczas pozostałych czterech dni wsłuchaj się w siebie, obserwując swoje zachowanie. Być może zauważysz, że już tak często nie spoglądasz na ekran swojego telefonu, jak robiłeś to dotychczas lub robisz to w sposób bardziej świadomy. Jeśli dobrze sobie radzisz i podoba ci się ten pomysł, to możesz podjąć ponowną próbę wyłączenia go na dwa dni.

Upewnij się, że to, co teraz robisz także będzie miało swoje zastosowanie w przyszłości. Najlepiej przygotuj sobie plan każdego miesiąca, który będzie sprawdzał czy przyjęte zasady są efektywne. W ten sposób będziesz mniej skłonny do powrotu do starych nawyków.