Liczba osób uzależnionych od telefonu wzrasta w zastraszającym tempie.




Wystarczy rozejrzeć się dookoła, aby dostrzec na jak szeroką skalę rozprzestrzenia się ten problem. Na każdym kroku możemy spotkać osoby, które beznamiętnie patrzą w ekran swojego telefonu komórkowego. Problem ten nie dotyczy tylko dorosłych, ale dotyka już coraz młodszych przedstawicieli naszego gatunku.

Oczywiście nie jest to tylko dowód anegdotyczny. Dane mówią same za siebie.

Jak podają wyniki badania Deloitte przeprowadzone w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych, przeciętny Amerykanin odblokowuje swój telefon średnio 47 razy w ciągu całego dnia. Jednak w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat, liczba ta oscyluje aż w granicach 82 razy dziennie.

Liczba odblokowań przełożona na godziny użytkowania smartfona została opublikowana na stronie hackernoon.com. Średnia czasu przed ekranem przeciętnego Amerykanina to 4 godziny dziennie, co w ciągu całego tygodnia daje aż 28 godzin. Prawie tyle samo co praca w niepełnym wymiarze godzin!

Jak sprawdzić czy masz problem z uzależnieniem od smartfona? Postaraj się odpowiedzieć na pytania z testu o nazwie Smartphone Compulsion Test, który został zaprojektowany przez doktora Davida Greenfielda z Uniwersytetu Connecticut. Bez problemu odnajdziesz test w sieci.

Niektóre z kluczowych pytań brzmią: Czy zdarza ci się spędzać więcej czasu z telefonem niż zamierzałeś? Czy przewijasz palcem po ekranie bez konkretnego celu? Czy uważasz, że spędzasz więcej czasu z innymi ludźmi w świecie wirtualnym niż rzeczywistym? Czy idziesz z włączonym telefonem do łóżka? Czy czasami przerywasz daną czynność, aby móc zareagować na coś w twoim telefonie?

Jeśli większość z twoich odpowiedzi brzmi twierdząco, to istnieje szansa, że masz problem z uzależnieniem od telefonu.

Ale bez obaw – nie ty jeden. Zacznijmy najpierw od ustalenia, dlaczego tak naprawdę ciągłe sprawdzanie smartfona to jedna z form uzależnienia i co może to dla ciebie oznaczać.