Mądrze wykorzystaj czas spędzony bez telefonu.




Jednym z klasycznych objawów odstawienia telefonu jest tak zwany syndrom „Fear of missing out” w skrócie FOMO. Jest to nic innego jak strach przed byciem wykluczonym z życia towarzyskiego.

Aby tego uniknąć, przed podjęciem próby rezygnacji z mediów społecznościowych, należy sporządzić sobie plan zajęć. Im ciekawszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo sięgnięcia po telefon w chwilach słabości.

Zacznij od stworzenia listy czynności, które lubisz robić, nie będąc pogrążony w wirtualnym świecie. Nie ograniczaj się w żaden sposób, to może być cokolwiek. Być może jest coś, czego od zawsze chciałeś spróbować, ale nigdy nie miałeś ku temu stosownej okazji? Nie zapominaj także o ludziach, z którymi z pewnością chciałbyś spędzić więcej czasu.

Gdy już wypunktujesz sobie pewne aktywności, następnym kokiem będzie stworzenie bardziej szczegółowego planu. Nie zapominaj, aby odpowiednio dopasować plan do codziennego porządku dnia. Pamiętaj, że nie musisz robić wszystkiego naraz - małymi krokami do celu.

Wyobraź sobie, że zdecydowałeś się na dwutygodniową rozłąkę ze swoim telefonem. Mnogość pomysłów, które mogłeś przez ten czas zrealizować jest ogromna, począwszy od rozwiązania krzyżówki, spotkania z przyjaciółmi czy wypróbowania nowego przepisu kulinarnego, aż do zapisania się na kurs rysowania, odwiedzenia lokalnego muzeum lub spontanicznej wyprawy w nieznane.

Jest jeszcze jedna czynność, o której niestety na co dzień zapominamy, mimo jej pozytywnego wpływu na naszą egzystencję i zdrowie psychiczne. Mowa tutaj o treningu. Dlatego zaoszczędzony czas postaraj się także przeznaczyć na serię ćwiczeń.

Żyjemy w uprzemysłowionym świecie ery cyfrowej, co może mieć swoje negatywne odbicie w naszym postrzeganiu swojego ciała. Czujemy się wyobcowani, jakby nasze ciało nie było jego integralną częścią, stąd często bywa zaniedbywane. Telefon zdecydowanie przyczynia się do takiego stanu rzeczy.

Chyba nie trzeba mówić, że ćwiczenia to znacznie zdrowsza forma rozrywki niż przeglądanie mediów społecznościowych.
Istnieje wiele ćwiczeń, które pomogą ci na nowo odnaleźć wewnętrzny spokój. Może to być zwykły spacer, sesja odprężającej jogi lub uczestnictwo w zajęciach tanecznych. Możesz zaprosić do ćwiczeń także swoich przyjaciół i połączyć wysiłek fizyczny z inną formą rozrywki, na przykład korzystając z dostępnych na rynku gier wideo, które również angażują nas do energicznego wysiłku.

Dlatego koniec już z wymówkami. Nawet jeśli po jakimś czasie wrócisz do swoich dawnych przyzwyczajeń, być może zyskasz nowe, tym samym wzbogacając swoje dotychczasowe życie. Mając okazję spotkać się ze swoimi przyjaciółmi, rozwijać hobby lub szlifując nowe umiejętności, nikt nie powinien narzekać.