Telefony komórkowe zaburzają działanie pamięci krótkotrwałej i długotrwałej.
Pamięć sprawia, że jesteśmy tym kim jesteśmy, definiuje nasz byt. Dlatego tak bardzo obawiamy się nadejścia choroby takiej jak Alzheimer, która dotyka osoby w podeszłym wieku. Jednak problemy z pamięcią nie dotyczą tylko osób starszych, ale dotykają także młodsze pokolenia. Za przykład weźmy uczniów, którzy mają niekiedy kłopoty z przyswojeniem wiedzy potrzebnej na test.
Na pewno dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że telefony komórkowe silnie oddziałują na naszą pamięć krótkotrwałą, powodując jej uszkodzenia.
Pamięć krótkotrwała, zwana także pamięcią roboczą, to część naszego mózgu odpowiadająca za śledzenie i przetwarzanie informacji dziejących się w chwili obecnej, które później są przyswajane. Na przykład, gdy rozglądasz się za kluczami, pamięć krótkotrwała powoduje, że w trakcie ich poszukiwania nie zapominasz czego tak naprawdę szukasz.
Ale pamięć krótkotrwała jest w stanie monitorować tylko kilka niezbędnych informacji w danym momencie. Badanie psychologa George’a A. Millera z 1956 roku pokazało, że pamięć robocza potrafi pomieścić jednocześnie około siedmiu elementów. Jednak ostatnio autor naukowy Nicholas Carr zawęził nieco tę liczbę, podając od dwóch do czterech elementów.
Telefony komórkowe ciągle rozpraszają naszą uwagę, tym samym doprowadzając do zaburzenia funkcjonowania pamięci krótkotrwałej. Za każdym razem, gdy wpatrujemy się w ekran telefonu, nasza pamięć robocza nie jest w stanie przetwarzać informacji docierających z otaczającej nas rzeczywistości. Jak pamiętamy, ten rodzaj pamięci potrafi skupić się tylko na kilku istotnych informacjach jednocześnie. Dlatego zapamiętanie kilku imion nowo poznanych osób, będąc stale zalewanym strumieniem powiadomień otrzymywanych za pośrednictwem mediów społecznościowych, będzie ogromnym wyzwaniem.
Nieprawidłowości spowodowane przez nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych zauważalne są nie tylko w funkcjonowaniu pamięci roboczej, lecz także długotrwałej.
Główną funkcją tego rodzaju pamięci jest składowanie informacji o wydarzeniach z zeszłego tygodnia, roku czy z bardziej odległych czasów. I tutaj tkwi problem. Strumień tych informacji także ma swój początek w pamięci roboczej, żeby później móc zostać przeniesionym do pamięci długotrwałej. Tylko niektóre z docierających informacji tam trafią, gdyż proces ich przenoszenia wymaga dużego nakładu energii.
W rezultacie pamięć krótkotrwała jest bombardowana zbyt dużą ilością rozpraszających bodźców, co w konsekwencji prowadzi do zaburzenia funkcjonowania procesu przenoszenia informacji do pamięci długotrwałej. Jednym z odpowiedzialnych za te nieprawidłowości jest z pewnością telefon komórkowy.