Załóż darmowe konto użytkownika


I Will Teach You To Be Rich

Naucz się, jak być bogatym

Gromadzenie majątku kojarzy się zazwyczaj z ryzykownymi krokami inwestycyjnymi oraz wielkim kapitałem. Tymczasem pieniądze chętniej trzymają się tych osób, które po prostu lubią oszczędzać i… mądrze wybierać produkty bankowe oraz przedsięwzięcia finansowe. Właśnie tego można nauczyć się z książki „I Will Teach You To Be Rich”, której autorem jest Ramit Sethi – amerykański przedsiębiorca i doradca do spraw finansów osobistych.

Jak bank może pomóc Ci oszczędzać?


Czy banki mogą pomagać w oszczędzaniu? Tak, o ile jedynym sensownym rozwiązaniem nie wydaje Ci się zaciągnięcie kredytu gotówkowego czy też podpisanie umowy na kolejną kartę kredytową, która da Ci pozorną niezależność finansową. Pierwszym krokiem do oszczędzania z instytucją bankową jest znalezienie najlepszej propozycji konta osobistego.

Biorąc pod uwagę oferty placówek, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich są koszty związane z posiadaniem rachunku. Miła pani z banku przekonuje Cię, że konto jest w pełni darmowe? Świetnie. Teraz sprawdź, czy nie zapłacisz za kartę płatniczą, jeżeli nie wykonasz nią określonej liczby transakcji w miesiącu lub ile będziesz musiał wydać na przelewy natychmiastowe, które czasem realizujesz. Najlepszym wyborem okazują się banki internetowe, które nie płacą za utrzymanie placówek, dlatego też mogą zaoferować swoim klientom preferencyjne warunku.

Kolejną kwestią, w której może Ci pomóc bank, jest również mądre oszczędzanie. Zazwyczaj inwestycje kojarzą się z wielkimi kwotami. Tymczasem Ramit Sethi przekonuje, że nawet mając 50 złotych oszczędności, warto założyć konto oszczędnościowe, które będzie generować kolejne zyski. Przelewanie niewielkiej kwoty na rachunek oszczędnościowy to jednak nie tylko odkładanie pieniędzy – to przede wszystkim nauka mądrego gospodarowania każdą nadwyżką w budżecie. Musisz tylko pamiętać o wyborze najkorzystniejszego oprocentowania.

Co zrobić, żeby zaprzyjaźnić się z pieniędzmi?


Nie martw się – Ramit Sethi nie będzie Cię przekonywać, że musisz polubić pieniądze czy też przyciągnąć je dzięki pozytywnemu myśleniu. Autor książki „I Will Teach You To Be Rich” po prostu pokaże Ci kilka sztuczek, dzięki którym w pewnym momencie będziesz mógł po prostu się zrelaksować i patrzeć, jak pieniądze na Ciebie pracują. Jedną z owych sztuczek jest na przykład zautomatyzowanie opłat.

Pomijając już fakt, że comiesięczne płacenie rachunków jest niewygodne i irytujące, musisz pamiętać o tym, że ustawienie automatycznych przelewów przede wszystkim przyczyni się do tego, że łatwiej będzie Ci zaplanować budżet i śledzić wydatki. Zautomatyzowanie opłat jest podstawą Planu Świadomego Wydawania, czyli systemu, który pozwoli Ci zarówno utrzymać się, jak i oszczędzać, a nawet inwestować.

A skoro już o Planie Świadomego Wydawania mowa, to warto w tym miejscu pochylić się nad sensem planowania wydatków. Wielu osobom wydaje się bowiem, że ich wypłata pozwala na kolokwialną egzystencję od pierwszego do pierwszego. Tymczasem często problem tkwi w tym, że po prostu nie kontrolują tego, na co wydają pieniądze.

W teorii są to niezbędne wydatki, ale jeśli przeanalizować ich transakcje z danego miesiąca to okazałoby się, że wyprzedażowe zakupy w centrum handlowym, wyjście ze znajomymi do klubu i regularne zamawianie jedzenie pochłonęły znaczną część budżetu. A przecież tych wydatków można było uniknąć. I wcale nie chodzi o to, by teraz żyć jak asceta – wystarczy wybrać pomiędzy racjonalnym wydawaniem pieniędzy i oszczędzaniem, a chęcią beztroskiego życia, które niestety w wielu przypadkach będzie wiązać się właśnie z życiem od wypłaty do wypłaty.

Ramit Sethi pokazuje w swojej książce „I Will Teach You To Be Rich”, że racjonalne gospodarowanie finansami osobistymi wcale nie jest takie trudne. Wystarczy mądrze korzystać z produktów bankowych, zautomatyzować opłaty, inwestować w prosty, aczkolwiek skuteczny sposób, a przede wszystkim uświadomić sobie, że to Ty jesteś panem swojego portfela i to Ty będziesz odpowiedzialny zarówno za wszystkie sukcesy, jak i porażki finansowe.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.