Załóż darmowe konto użytkownika


Pokazuje od 1 do 7 z 13 artykułów

Prawy umysł

Religia i polityka czyli o największym podziale ludzkości

W dzisiejszym, głęboko podzielonym świecie zrozumienie źródeł naszych różnic politycznych i religijnych stało się ważniejsze niż kiedykolwiek. Jonathan Haidt, znany psycholog społeczny, w swojej książce „Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?” podejmuje to wyzwanie, oferując czytelnikom fascynującą podróż w głąb ludzkiej psychiki i moralności.

Benjamin Franklin

„Benjamin Franklin” czyli niezwykła historia wyjątkowego dyplomaty

Jest tylko kilka osób, które zmieniły tak wiele różnych aspektów naszego życia i nauki. Bez dwóch zdań zalicza się do nich legendarny Amerykanin, Benjamin Franklin. Poznaj niesamowite życie tego człowieka. Książka Waltera Isaacsona ukazuje jego postać od dzieciństwa, w którym młody Benjamin jawił się jako bystre, ale nieco awanturnicze dziecko, aż do czasów, w których stał się najbardziej wpływowym dyplomatą Ameryki.

48 Praw Władzy

Poznaj prawa władzy z Robertem Greenem

Fundamentalne cechy władzy w ironicznej odsłonie? Zapoznaj się z książką pod tytułem: „48 Praw Władzy. Jak wykorzystać manipulację do osiągnięcia przewagi?” Roberta Greene’a, której treść, mimo tego, że powstała ponad dwadzieścia lat temu, nadal jest niezwykle aktualna. Sprawdź, jak zrozumieć władzę i jak wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść.

Caste: The Origins of Our Discontents

Ponad podziałami? Niekoniecznie

Wyobraźmy dobie idylliczną rzeczywistość, w której nie do po myślenia są podziały społeczeństwa, wynikające z tak prozaicznych przyczyn, jak status społeczny, pochodzenie, orientacja seksualna czy religia. O tym, jakie są realia, wiemy wszyscy. Jednakże czy zdajemy sobie sprawę z tego, że w niektórych zakątkach świata istnieją społeczeństwa, które mają niepokojące podobieństwa do systemów kastowych dominujących w Indiach. Poznajcie Stany Zjednoczone z zupełnie innej strony.

Mit racjonalnego wyborcy

Bryan Caplan zdradzi Ci mit racjonalnego wyborcy czyli wszystko co musisz wiedzieć na temat demokracji

Idealny wyborca powinien mieć odpowiedni anturaż. Najlepiej pasowałaby tu demokracja. Mówi się, że nie jest to ustrój idealny, ale lepszego dotąd nie wymyślono. Czasem ugina się, gdy wieje wiatr historii, czasem przeżywa kryzys ekonomiczny, co jest typowe dla kapitalizmu, czy jest atakowana przez zwolenników jakiegoś rodzaju dyktatury.

Sztuka wojny

Sztuka wojny czyli jak przygotować się do wojny i ją wygrać

No to mamy problem. Z jednej strony Dekalog i wiara w człowieka oraz dobro wpisane w jego naturę, a z drugiej brutalna prawda o innej stronie medalu. Walka i zabijanie, przebiegłość, podstępy i okrucieństwo - to też wpisane jest w naturę ludzką od wieków, od tysiącleci. Czy uda się pokonać w człowieku instynkt walki i zabijania? Czy trzeba dostosować się do słów: Chcesz pokoju? Gotuj się na wojnę!