Załóż darmowe konto użytkownika


Caste: The Origins of Our Discontents

Ponad podziałami? Niekoniecznie

Wyobraźmy dobie idylliczną rzeczywistość, w której nie do po myślenia są podziały społeczeństwa, wynikające z tak prozaicznych przyczyn, jak status społeczny, pochodzenie, orientacja seksualna czy religia. O tym, jakie są realia, wiemy wszyscy. Jednakże czy zdajemy sobie sprawę z tego, że w niektórych zakątkach świata istnieją społeczeństwa, które mają niepokojące podobieństwa do systemów kastowych dominujących w Indiach. Poznajcie Stany Zjednoczone z zupełnie innej strony.

Prawdziwa przyczyna podziałów społeczeństwa


Tematykę kast można zgłębić dzięki książce „Caste: The Origins of Our Discontents” autorstwa Isabel Wilkerson. Kiedy wśród nas dochodzi do podziałów, a niektórzy wychodzą z założenia, że ludzie dzielą się na lepszych i gorszych, często upatrujemy powodów takiego zachowania w różnych czynnikach: zacofaniu społecznym, kompleksach, rozbuchanym ego. Tymczasem największym „sprzymierzeńcem” tego smutnego stanu rzeczy jest… czas.

Im problemy strukturalne trwają dłużej, tym ciężej się ich pozbyć. Widoczne jest to między innymi w Stanach Zjednoczonych, które mają przecież ponad trzysta lat. Te pęknięcia z czasem, zamiast się zacierać, stają się coraz bardziej widoczne. Nie oznacza to jednak, że wcześniej wspomniane czynniki nie mają tu znaczenia. Wręcz przeciwnie – podział społeczeństwa wynika właśnie między innymi z drastycznej różnicy w dochodach, wrogości wobec określonych grup społecznych, a nawet pandemii.

Rasizm, czyli wciąż aktualny problem


Nie da się ukryć, że jednym z największych problemów związanych z tematyką podziałów strukturalnych, jest rasizm. Aby jednak zrozumieć jego istotę, w pierwszej kolejności należy nauczyć się rozróżniać klasy od kast. Dla wielu z nas to synonimy, tymczasem klasa jest czymś, co dany człowiek może zmienić, na przykład poprzez zawarcie związku małżeńskiego czy zgromadzenie majątku.

Jeżeli natomiast chodzi o kastę, ogólnie rzecz biorąc, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że uda się z niej wydostać. Co prawda, system kastowy jest czymś innym niż rasizm, ale te dwa pojęcia łączy kilka cech. Należy podkreślić, że „rasa” jest wynalazkiem stosunkowo nowym. W Stanach Zjednoczonych system kastowy został zbudowany w oparciu o rasową nad- i podrzędność.

Co więcej, jak mówi autorka książki „Caste: The Origins of Our Discontents”, pojęcie rasy mogło być stosowane do klasyfikowania ludzi w oparciu o grupę przypadkowych cech, takich jak wzrost, kolor włosów czy oczu. Niemniej w USA ostatecznym czynnikiem, który decydował o przynależności do danej rasy, był właśnie kolor skóry. Takim oto sposobem Europejczycy zyskali miano „białych”, Afrykańczycy „czarnych”, a inni ludzie zostali wrzuceni do worków opisanych jako „czerwoni”, „brązowi” czy „żółci”.

I właśnie w ten sposób identyfikowano ludzi. Jeszcze bardziej przerażający jest fakt, że nadal się to robi, a młodsze pokolenia o małego osłuchują się z cechami przypisanymi danemu kolorowi skóry, które nijak mają się do rzeczywistości. To właśnie na podstawie jednej z rzeczy, na którą nie mamy absolutnie żadnego wpływu i która w żaden sposób nie powinna nas determinować, tworzono grupy kastowe.

Bądź tolerancyjny dla przyszłych pokoleń!


Rosnąca świadomość i tolerancja mogłyby nawet dać nadzieję na to, że to się zmieni. Niestety, w wielu z nas dzielenie ludzi na gorszych lepszych pod kątem niezależnych od nich czynników, jest naprawdę głęboko zakorzenione. Co gorsza, w takiej samej otoczce wychowujemy nasze dzieci. Już maluchy są w stanie zaobserwować, że ich rodzice zachowują się inaczej w stosunku do sąsiadów z naprzeciwka i inaczej w stosunku do rodziny, która mieszka w domu po prawej.

A z racji tego, że kilkuletnie umysły są chłonne jak gąbka, najmłodsi szybko zaczną powielać zachowanie starszych domowników, przekładając podział panujący wśród dorosłych na zabawę z rówieśnikami zza płotu. Zasady rodziców nie muszą być koniecznie wykładane słownie – dzięki gestom są przekazywane samoistnie.

Książka „Caste: The Origins of Our Discontents” Isabel Wilkerson to prawdziwa kopalnia wiedzy o podziałach społecznych i kastach, których przykładem są właśnie Stany Zjednoczone. Autorka zgłębia tę tematykę, jednocześnie pokazując, jak przełamać te bezsensowne bariery, jak wzmocnić filary tolerancji i zburzyć te dotyczące podziałów. To lektura, po którą powinien sięgnąć absolutnie każdy.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.