Załóż darmowe konto użytkownika


Pokazuje od 1 do 7 z 15 artykułów

Factfulness

Spójrz na życie z innej perspektywy

Naszym życiem często rządzą emocje, które z kolei przysłaniają nam istotę faktu. O ile jest to naturalne w sferze prywatnej, o tyle na świat warto czasem spojrzeć z perspektywy chłodnych kalkulacji i bezlitosnych statystyk. Choć subiektywizm towarzyszy każdemu z nas, to jednak Hans Rosling w swojej książce „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” namawia przynajmniej do próby zmiany podejścia. Jak to zrobić?

Superfreakonomia

Statystycznie rzecz ujmując czyli zrozum współczesny świat

Chcesz się dowiedzieć więcej o życiu, historii ludzkości i rozwiązaniu globalnych problemów z ekonomicznego punktu widzenia? Oczywiście, że tak! Osoby, którym zależy na zgłębieniu tajników takiego podejścia, powinny zapoznać się z treścią książki o niebywale wymownym tytule „Superfreakonomia. Globalne ochłodzenie, patriotyczne prostytutki i dlaczego zamachowcy-samobójcy powinni wykupić polisę na życie”. Autorami książki są Steven D. Levitt oraz Stephen J. Dubner – ten ekonomiczno-dziennikarski duet doskonale wyjaśnia zjawiska, które nas dotyczą.

Potęga irracjonalności

Wyplącz się z sieci irracjonalnych porównań i zacznij podejmować świadome decyzje

Co tak naprawdę ma wpływ na nasze decyzje? Jak wyjaśnia Dan Ariely w swojej książce „Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje”, każdego dnia dokonujemy niezrozumiałych, czasem zupełnie absurdalnych wyborów. Od poniedziałku przechodzimy na dietę tylko po to, by we wtorek zjeść szarlotkę, której zapach przyciągnął nas do pobliskiej cukierni. Kupujemy droższe produkty, myśląc, że są droższe lub skuteczniejsze. Przykłady można mnożyć i, co ciekawe, takie zachowanie da się wytłumaczyć. Jak?

12 życiowych zasad. Antidotum na chaos

Ogarnij chaos w swoim życiu! Poznaj 12 zasad według psychologa Jordana Petersona

Halo! Czy leci z nami pilot? Ileż to razy mamy ochotę rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Powody bywają różne – od nadmiaru obowiązków, przez brak zdolności organizacyjnych i wyrozumiałości do samego siebie, aż po nadopiekuńcze podejście do rodzicielstwa. Wspomnianym pilotem, a raczej przewodnikiem jest kanadyjski psycholog, Jordan Peterson, który w swojej książce: „12 życiowych zasad: Antidotum na chaos” pokazuje jaj odnaleźć sens i cel w codzienności.

Dawid i Goliat

Dawid czy Goliat czyli jak i Ty możesz pokonać gigantów

Czy brak pieniędzy, wykształcenia lub zdrowia rzeczywiście oznacza brak szansy na sukces? Czy osoby, które dostają w życiu wszystko, naprawdę mają więcej możliwości? Większość z nas właśnie tak uważa. Warto jednak nie zamykać się w stereotypowych ramach. Zamiast tego lepiej jest sięgnąć po książkę: „Dawid i Goliat. Jak skazani na niepowodzenie mogą pokonać gigantów” Malcolma Gladwella i przekonać się, jak jest naprawdę.

Włącz się do gry

Kobieta = mężczyzna

Współczesny świat jest synonimem postępu, w związku z tym kobietom żyje się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Trzeba przyznać, że zasługujemy to przede wszystkim działaczkom, które w ubiegłym wieku walczyły o naszą wolność i prawo głosu. Wydawać by się więc mogło, że walka o równość została wygrana. Nie da się jednak ukryć, jak twierdzi Sheryl Sandberg, autorka książki „Włącz się do gry. Kobiety, praca i chęć przywództwa”, że społeczeństwo nadal czeka sporo pracy…

Caste: The Origins of Our Discontents

Ponad podziałami? Niekoniecznie

Wyobraźmy dobie idylliczną rzeczywistość, w której nie do po myślenia są podziały społeczeństwa, wynikające z tak prozaicznych przyczyn, jak status społeczny, pochodzenie, orientacja seksualna czy religia. O tym, jakie są realia, wiemy wszyscy. Jednakże czy zdajemy sobie sprawę z tego, że w niektórych zakątkach świata istnieją społeczeństwa, które mają niepokojące podobieństwa do systemów kastowych dominujących w Indiach. Poznajcie Stany Zjednoczone z zupełnie innej strony.