Załóż darmowe konto użytkownika


Pokazuje od 1 do 7 z 13 artykułów

Potęga irracjonalności

Wyplącz się z sieci irracjonalnych porównań i zacznij podejmować świadome decyzje

Co tak naprawdę ma wpływ na nasze decyzje? Jak wyjaśnia Dan Ariely w swojej książce „Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje”, każdego dnia dokonujemy niezrozumiałych, czasem zupełnie absurdalnych wyborów. Od poniedziałku przechodzimy na dietę tylko po to, by we wtorek zjeść szarlotkę, której zapach przyciągnął nas do pobliskiej cukierni. Kupujemy droższe produkty, myśląc, że są droższe lub skuteczniejsze. Przykłady można mnożyć i, co ciekawe, takie zachowanie da się wytłumaczyć. Jak?

12 życiowych zasad. Antidotum na chaos

Ogarnij chaos w swoim życiu! Poznaj 12 zasad według psychologa Jordana Petersona

Halo! Czy leci z nami pilot? Ileż to razy mamy ochotę rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Powody bywają różne – od nadmiaru obowiązków, przez brak zdolności organizacyjnych i wyrozumiałości do samego siebie, aż po nadopiekuńcze podejście do rodzicielstwa. Wspomnianym pilotem, a raczej przewodnikiem jest kanadyjski psycholog, Jordan Peterson, który w swojej książce: „12 życiowych zasad: Antidotum na chaos” pokazuje jaj odnaleźć sens i cel w codzienności.

Dawid i Goliat

Dawid czy Goliat czyli jak i Ty możesz pokonać gigantów

Czy brak pieniędzy, wykształcenia lub zdrowia rzeczywiście oznacza brak szansy na sukces? Czy osoby, które dostają w życiu wszystko, naprawdę mają więcej możliwości? Większość z nas właśnie tak uważa. Warto jednak nie zamykać się w stereotypowych ramach. Zamiast tego lepiej jest sięgnąć po książkę: „Dawid i Goliat. Jak skazani na niepowodzenie mogą pokonać gigantów” Malcolma Gladwella i przekonać się, jak jest naprawdę.

Włącz się do gry

Kobieta = mężczyzna

Współczesny świat jest synonimem postępu, w związku z tym kobietom żyje się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Trzeba przyznać, że zasługujemy to przede wszystkim działaczkom, które w ubiegłym wieku walczyły o naszą wolność i prawo głosu. Wydawać by się więc mogło, że walka o równość została wygrana. Nie da się jednak ukryć, jak twierdzi Sheryl Sandberg, autorka książki „Włącz się do gry. Kobiety, praca i chęć przywództwa”, że społeczeństwo nadal czeka sporo pracy…

Caste: The Origins of Our Discontents

Ponad podziałami? Niekoniecznie

Wyobraźmy dobie idylliczną rzeczywistość, w której nie do po myślenia są podziały społeczeństwa, wynikające z tak prozaicznych przyczyn, jak status społeczny, pochodzenie, orientacja seksualna czy religia. O tym, jakie są realia, wiemy wszyscy. Jednakże czy zdajemy sobie sprawę z tego, że w niektórych zakątkach świata istnieją społeczeństwa, które mają niepokojące podobieństwa do systemów kastowych dominujących w Indiach. Poznajcie Stany Zjednoczone z zupełnie innej strony.

Jak rozmawiać z nieznajomymi

Witaj, nieznajomy! Nic o Tobie nie wiem, ale i tak Ci ufam… Dlaczego?

W pracy, w sklepie, na spotkaniach u znajomych, a nawet na ulicy - dosłownie wszędzie spotykamy ludzi, od których różnimy się poglądami, pochodzeniem, przekonaniami czy stylem życia. Z czym się to wiąże? Przede wszystkim z koniecznością interpretacji słów, intencji i charakterów osób, których tak naprawdę nie znamy. Smutna prawda jest jednak taka, że jesteśmy niewiarygodnie kiepscy w rozumieniu nieznajomych. Jak to zmienić? Na początek przeczytaj książkę: „Jak rozmawiać z nieznajomymi. Co powinniśmy wiedzieć o ludziach, o których nic nie wiemy” Malcolma Gladwella.

Ciszej proszę...

Ekstrawertyk? Introwertyk? Każdy z nich ma swoje mocne strony!

Wydawać by się mogło, że wśród swoich znajomych czy współpracowników niezwykle łatwo i szybko możemy dokonać podziału ina introwertyków i ekstrawertyków. Oba te typy osobowości wyróżniają się przecież tak skrajnymi cechami charakteru, że znalezienie różnic nie będzie najmniejszym wyzwaniem. Jak często jednak zastanawiamy się, kim lepiej być: ekstrawertykiem, a może jednak introwertykiem?