Załóż darmowe konto użytkownika


12 życiowych zasad. Antidotum na chaos

Ogarnij chaos w swoim życiu! Poznaj 12 zasad według psychologa Jordana Petersona

Halo! Czy leci z nami pilot? Ileż to razy mamy ochotę rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Powody bywają różne – od nadmiaru obowiązków, przez brak zdolności organizacyjnych i wyrozumiałości do samego siebie, aż po nadopiekuńcze podejście do rodzicielstwa. Wspomnianym pilotem, a raczej przewodnikiem jest kanadyjski psycholog, Jordan Peterson, który w swojej książce: „12 życiowych zasad: Antidotum na chaos” pokazuje jaj odnaleźć sens i cel w codzienności.

Z głową w górze, na własnych nogach

Aby w ogóle zacząć ogarniać chaos w swoim życiu, trzeba nie tylko tego chcieć, ale przede wszystkim znaleźć na to siłę. Właśnie dlatego kluczową kwestią okazują się odpowiedzialność osobista oraz samodyscyplina. Jak podkreśla Peterson w swojej książce „12 życiowych zasad: Antidotum na chaos”, nie można mówić o osiągnięciu spełnienia w życiu bez osobistego zaangażowania. Wyprostuj więc plecy, spójrz prosto przed siebie i uwierz, że możesz!

Bądź swoim przyjacielem

Drugą zasadą, którą należy kierować się podczas układania swojej codzienności, jest troska o swój dobrostan zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Nie da się przecież iść do przodu, jeśli jakakolwiek z potrzeb nie zostanie zaspokojona. Traktuj siebie dokładnie tak, jak osoby, na których Ci zależy. Pozwól sobie na słabość, zmęczenie i odpoczynek, a jednocześnie bądź dla siebie życzliwy i wyrozumiały. To zaprocentuje!

Daj swoim dzieciom (i sobie) luz, którego potrzebują

Zadaniem rodzica jest ochrona swojej pociechy. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i dać potomstwu pewną swobodę. Dzieci powinny podejmować kontrolowane przez opiekunów ryzyko i odczuwać swoją autonomiczność już od najmłodszych lat. Dzięki temu będą rozwijać swoje umiejętności, zdobywać doświadczenie i, co najważniejsze, uczyć się na własnych błędach. W ten sposób wyrosną na odważnych i pewnych siebie ludzi, a chyba tego właśnie pragnie każdy rodzic.

Porównania? Tylko z samym sobą!

U sąsiada trawa zawsze jest bardziej zielona, prawda? Dlatego powinieneś patrzeć na własny trawnik! Nie porównuj się z innymi, najlepiej w ogóle tego zaniechaj, a jeśli już potrzeba staje się silniejsza, konfrontuj siebie z samym sobą. Porównywanie z innymi ludźmi jest tyleż bezsensowne, co umniejszające poczucie własnej wartości. Właśnie dlatego powinieneś skupić się na własnym rozwoju i być może czasem obejrzeć się za siebie, ale tylko po to, by docenić postęp na swoim podwórku.

Porządki zacznij od własnego ogródka

Pozostając przy ogrodniczych porównaniach, należy wspomnieć także o tym, że Jordan Peterson w książce „12 życiowych zasad: Antidotum na chaos”, jako jedną z najważniejszych zasad ogarniania życia, wskazuje konieczność zadbania o uporządkowanie swojego życia domowego. Zanim więc zaczniesz oceniać innych, zadbaj o to, aby poukładać własne sprawy. Efektywne działanie na rzecz poprawy świata i chęć niesienia pomocy muszą iść w parze ze spokojem i nienaganną organizacją własnej codzienności.

Prawdę mówiąc… i czyniąc

Słodka nieświadomość, błogosławiona niewiedza? Niekoniecznie. Kanadyjski psycholog przekonuje, że należy zachować ostrożność w przyjmowaniu informacji i wierzyć jedynie w rzeczy sprawdzone, a przede wszystkim udowodnione. Czynienie tego, co jest zgodne z prawdą, to milowy krok w stronę pożegnania z chaosem. Kłamstwa nie są skuteczną ochroną przed zderzeniem z rzeczywistością, które w końcu nadejdzie. Nie oszukuj więc ani innych, ani tym bardziej samego siebie.

Wcale nie musisz wiedzieć najlepiej

Jordan Peterson ubolewa również nad tym, że tak mało rozmów jest okazją do rozwoju, a jedynie do narzucania własnych przekonań. Wielu z nas ma bowiem problem z dopuszczeniem do siebie faktu, że ktoś może wiedzieć lepiej. Otwórz się na dialog, który nie będzie rywalizacją, ale możliwością poznania nowej perspektywy. I pamiętaj: rozmowa to nie tylko mówienie – to przede wszystkim aktywne słuchanie.

Językowy chaos, czyli jak nieświadomie utrudniasz sobie życie?

A skro już o mówieniu i słuchaniu mowa, to kolejna zasada dotyczy precyzyjności przekazu. Jasna komunikacja i unikanie nieścisłości w wyrażaniu własnych opinii i myśli pozwoli uniknąć wielu nieporozumień na różnorodnych płaszczyznach. Mówienie tego, co rzeczywiście masz na myśli, sprawi, że wiele problemów będzie można rozwiązać szybciej i to nie tylko w relacjach prywatnych, ale również tych zawodowych. W ten sposób pozbędziesz się chaosu w relacjach z innymi.

Czy ta deskorolka naprawdę Ci przeszkadza?

Ten małolat spod trójki znów o mały włos nie potrącił Cię podczas szaleństw na deskorolce, kiedy Ty chciałeś tylko spokojnie wynieść śmieci? Zamiast po raz kolejny iść ze skargą do jego rodziców, spróbuj dać mu szansę! Dzieci, które szarżują na desce po osiedlowych chodnikach, wcale nie chcą zrobić Ci na złość. One w ten sposób testują własne granice, optymalizują ryzyko, uczą się wielkich rzeczy na małych przykładach. Daj im szansę robić to, do czego Ty sam być może nie miałeś okazji.

Celebruj drobne przyjemności – pogłaskaj kota na ulicy!

Ostatnia zasada może wydawać się dość absurdalna, szczególnie dla osób, które mają uczulenie na kocią sierść. Niemniej jest to przenośnia, która doskonale obrazuje, jak ważne w życiu są drobne przyjemności. Czerp pełnymi garściami nawet z niewielkich radości, które spotykają Cię w życiu. Niepozorne niuanse, które sprawiają, że dzień staje się lepszy, są jak prostowniki pełne energii, tyle że nie tej elektrycznej, a życiowej. Ładuj swoje akumulatory przy każdej okazji.

Czy w tym szaleństwie jest metoda? Czy rzeczywiście da się okiełznać życiowy chaos? Oczywiście wyeliminowanie trudności, nieprzewidzianych zdarzeń i trosk niestety nie jest możliwe. Jednakże dzięki dwunastu prostym zasadom Jordana Petersona zawartym w książce „12 życiowych zasad: Antidotum na chaos” możesz znaleźć sens w codziennym działaniu, a tym samym budować lepsze relacje, lepiej ogarniać codzienność i po prostu poczuć pełnię spokojnego szczęścia. Spróbujesz?


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.