Załóż darmowe konto użytkownika


Gdy regułą jest brak reguł

Netflix czyli przepis na udaną firmę bez biznesowych zasad

Netflix ma miliony fanów na całym świecie i trudno się temu dziwić, wszak bogata oferta filmowa i serialowa platformy trafia do użytkowników w każdym wieku i o każdych preferencjach kinowych. Mało kto zdaje sobie sprawę z jego początku - to start-up, bazujący na dostarczaniu płyt DVD drogą pocztową, którą swoją przygodę zaczynał już ponad dwadzieścia lat temu. Jaki jest sekret jego sukcesu?

W czym tkwi wyjątkowość Netflixa?


Nad historią Netflixa pochylają się Erin Meyer, Reed Hastings, a robią to w swojej książce pod tytułem: „Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany”. Okazuje się, że jego sukcesem jest nieszablonowe podejście do prowadzenia biznesu i wyjątkowa kultura organizacyjna. Mało kto wie na przykład o tym, że pracownicy firmy nie są ograniczeni limitem urlopów, a mimo to ich praca jest niezwykle wydajna i przynosi oczekiwane efekty.

Należy także zauważyć, że dużym osiągnięciem Netflixa była także niemal natychmiastowa reakcja na cztery przełomowe zmiany w przemyśle. Zaczęło się od subskrypcji płyt DVD w czasie, kiedy tego rodzaju przenośniki były szczytem popularności. Kolejnym krokiem było stworzenie platformy streamingowej, którą firma „wyposażyła” w najciekawsze treści produkowane przez inne studia. Skończyło się na spektakularnym osiągnięciu, którym jest produkcja własnych filmów i programów telewizyjnych.

Netflix ceni ludzi, stawia na innowacje i posiada niewiele narzędzi kontroli. Dzięki temu w strukturach firmy na próżno szukać sztywnych zasad. Pracownicy Netflixa cieszą się większą swobodą niż w jakiejkolwiek innej firmie. Z kolei tego rodzaju wolność i niezależność inspiruje ich do podejmowania lepszych decyzji oraz motywuje do działania. Co więcej, autorzy książki „Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany” podkreślają także, że brak reguł to również ułatwienie dla pracodawców, wszak dzięki wolnej ręce w działaniu pracowników łatwiej jest rozliczać.

Nie oznacza to jednak, że zarząd Netflixa już od pierwszych dni działania firmy poszedł na przysłowiowy żywioł. Tak naprawdę każdy krok był przemyślany i zaplanowany. Niemniej dzięki zgromadzeniu utalentowanej kadry, wysokiemu poziomowi zaufania pomiędzy pracownikami i menadżerami oraz usunięciu mechanizmów kontrolnych, które marnują nie tylko czas pracowników, ale również pieniądze firmy Netflix mógł sobie pozwolić na biznesową wolność.

Jakie znaczenie dla pracodawców i pracowników ma szczerość?


Choć podstawą każdej dobrze funkcjonującej firmy jest zespół ludzi zasilających jej szeregi, o czym wielokrotnie wspominaliśmy już w ‘Fabryce wiedzy’, to jednak w tym miejscu warto poruszyć kwestię szczerości w relacji pracownik-pracodawca. Netflix stawia na radykalną wersję szczerości, nie pozostawiają miejsca na żadne domysły i spekulacje. Zupełnie powszechne jest bezpośrednie sprzeciwianie się szefowi na spotkaniach, jeśli pracownik się z nim nie zgadza. Luźna wizyta na stanowisku kolegi po fachu jest zarówno normą, jak i mile widzianym zachowaniem.

Co więcej, w Netflixie wyznaje się zasadę: bądź z nami lojalny i po prostu powiedz nam, jeśli uznasz, że coś jest nie tak. Dzięki temu pomożesz firmie, w której pracujesz, być lepszą, dlaczego wiec miałbyś tego nie zrobić? W wielu przedsiębiorstwach można spotkać się z owianą złą sławą skrzynką na opinie pracowników, którą ktoś otwiera raz do roku, ale wcale nie po to, aby zapoznać się z jej zawartością, lecz tylko po to, żeby ją opróżnić. W Netflixie każdy człowiek może wyrazić swoje zdanie nawet przy porannej kawie i nikt nie będzie miał mu tego za złe.

Podsumowując, to właśnie pozbycie się bezużytecznych zasad przyczyniło się do wzrostu odpowiedzialności wśród pracowników. Stała kontrola działa na nich demotywująco, natomiast świadomość tego, że pracodawca ma do nich zaufanie, sprawia, że osoby zatrudnione mają nie tylko większą motywację, ale również łatwiej przyznać im się do błędów. Przytaczane przez autorów książki „Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany” zagęszczenie talentów to także gwarancja najlepszych wyników.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że wolność biznesowa, brak kontroli i rozproszone podejmowanie decyzji jest najbardziej efektywne, ale wymaga doskonałego przygotowania przedsiębiorczego, które możesz sobie zagwarantować dzięki pomocom dostępnym w ‘Fabryce biznesu’ i ‘Fabryce wiedzy’.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.