Załóż darmowe konto użytkownika


Pokazuje od 1 do 7 z 23 artykułów

Ekonomia. Krótka historia

Ekonomia opowiedziana jak historia

Ekonomia to słowo, które wielu z nas kojarzy się z suchymi wykresami, wzorami i trudnym do przyswojenia językiem pełnym specjalistycznych terminów. Ale co, jeśli ekonomia mogłaby być historią pełną ludzi, ich idei i decyzji, które ukształtowały świat, w którym dziś żyjemy? Niall Kishtainy w książce „Ekonomia. Krótka historia” udowadnia, że to możliwe.

Impuls

Znajdź odpowiedni impuls do podejmowania decyzji

Książka „Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia” autorstwa Richarda H. Thalera, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, i Cass R. Sunsteina, jest pionierską pracą w dziedzinie ekonomii behawioralnej. Autorzy dokładnie analizują, jak ludzie podejmują decyzje i jak te decyzje mogą być subtelnie kierowane ku lepszym wynikom poprzez tzw. impulsy. Ciekawi Cię, jakie są ich wnioski?

Poker kłamców

Poker na Wall Street z Michaelem Lewisem

Nowojorski bank inwestycyjny Salomon Brothers – to właśnie za ich sprawą każdy z nas z pewnością słyszał o Wall Street, a więc dzielnicy Nowego Jorku, która nie bez powodu jest nazywana stolicą amerykańskiego rynku finansowego. Chcesz poznać najpikantniejsze smaczki dekady pazerności, za którą odpowiedzialny jest właśnie Salomon Brothers? Sięgnij po książkę „Poker kłamców: wspinaczka po ruinach Wall Street” Michaela Lewisa, w której znajdziesz nie tylko pozbawione zbędnych eufemizmów szczegóły, ale także ogrom wiedzy o bankach inwestycyjnych.

Potęga irracjonalności

Wyplącz się z sieci irracjonalnych porównań i zacznij podejmować świadome decyzje

Co tak naprawdę ma wpływ na nasze decyzje? Jak wyjaśnia Dan Ariely w swojej książce „Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje”, każdego dnia dokonujemy niezrozumiałych, czasem zupełnie absurdalnych wyborów. Od poniedziałku przechodzimy na dietę tylko po to, by we wtorek zjeść szarlotkę, której zapach przyciągnął nas do pobliskiej cukierni. Kupujemy droższe produkty, myśląc, że są droższe lub skuteczniejsze. Przykłady można mnożyć i, co ciekawe, takie zachowanie da się wytłumaczyć. Jak?

Koniec wielkiego mitu

Czy w kryzysie można zarabiać na kryzysie?

Jeżeli jesteś finansistą, inwestorem graczem na giełdzie lub biznesmenem na wielką skalę, to jest to książka dla ciebie. Możesz dzięki niej posiąść, jakże istotną wiedzę, gdzie i jak lokować pieniądze, by je pomnożyć lub bezpiecznie przechować, czekając na lepsze czasy. Thomas Aubrey w swojej książce „Koniec Wielkiego Mitu czyli jak zarabiać na polityce monetarnej i cyklach koniunkturalnych” stara się przybliżyć skomplikowane procesy ekonomiczne, wszak jest założycielem firmy analityczno/inwestycyjnej Credit Capital Advisory i zawodowo zarządza potężnymi funduszami emerytalnymi, czyli się na tym zna.

Mit racjonalnego wyborcy

Bryan Caplan zdradzi Ci mit racjonalnego wyborcy czyli wszystko co musisz wiedzieć na temat demokracji

Idealny wyborca powinien mieć odpowiedni anturaż. Najlepiej pasowałaby tu demokracja. Mówi się, że nie jest to ustrój idealny, ale lepszego dotąd nie wymyślono. Czasem ugina się, gdy wieje wiatr historii, czasem przeżywa kryzys ekonomiczny, co jest typowe dla kapitalizmu, czy jest atakowana przez zwolenników jakiegoś rodzaju dyktatury.