Załóż darmowe konto użytkownika


Koniec wielkiego mitu

Czy w kryzysie można zarabiać na kryzysie?

Jeżeli jesteś finansistą, inwestorem graczem na giełdzie lub biznesmenem na wielką skalę, to jest to książka dla ciebie. Możesz dzięki niej posiąść, jakże istotną wiedzę, gdzie i jak lokować pieniądze, by je pomnożyć lub bezpiecznie przechować, czekając na lepsze czasy. Thomas Aubrey w swojej książce „Koniec Wielkiego Mitu czyli jak zarabiać na polityce monetarnej i cyklach koniunkturalnych” stara się przybliżyć skomplikowane procesy ekonomiczne, wszak jest założycielem firmy analityczno/inwestycyjnej Credit Capital Advisory i zawodowo zarządza potężnymi funduszami emerytalnymi, czyli się na tym zna.

Jeżeli czytelnik ma podstawy wiedzy ekonomicznej, to znajdzie tu bardzo potrzebne objaśnienia, opisane przykłady, szczegółowo opisane mechanizmy giełdowe, pokazane jak działają główne mechanizmy giełdy, bankowości, funduszy. Mój humanistyczny rozumek tego nie ogarnia, więc poprzestanę na głównych myślach zawartych w tej książce z intrygującym podtytułem… jak zarabiać na polityce monetarnej i cyklach koniunkturalnych.

„Obyś żył w ciekawych czasach”


Istotnym spostrzeżeniem autora książki „Koniec Wielkiego Mitu czyli jak zarabiać na polityce monetarnej i cyklach koniunkturalnych” jest wskazanie cechy ekonomicznych kryzysów - pojawiają się nagle, bez znaczących znaków zapowiadających i prawie zawsze zaskakują. Tak też było w dobie kryzysu na początku XXI wieku (w 2008 roku). Dzieje się to mimo pracy badaczy, powiększania się stosu mądrych ksiąg, które pięknie opisują to zjawisko, lecz nie znajdują modeli czy schematów uchronienia się przed nim. Po ogłoszeniu śmierci starych modeli Thomas Aubrey radzi oprzeć się na skrupulatnej analizie danych, a w konsekwencji zaskakującej zmianie postępowania. Chińskie przekleństwo, obyś żył w ciekawych czasach, choć brzmi pozornie optymistycznie, to jednak jego wydźwięk jest inny. Czasy są zawsze ciekawe, tylko niektóre, jak się okazuje, bardziej…

Co robić?


Ważnym punktem odniesienia jest przekonanie, że w gospodarce kapitalistycznej kryzysy i bankructwa są normalnym zjawiskiem i trzeba nauczyć się czytać symptomy i w porę reagować. Nie jest to łatwe, ale Aubrey daje czytelnikowi kilka podpowiedzi. Autor książki „Koniec Wielkiego Mitu czyli jak zarabiać na polityce monetarnej i cyklach koniunkturalnych” przedstawia sukcesy i porażki systemów polityki kredytowej w różnych krajach: w Wielkiej Brytanii Australii, USA i Kanadzie. Na podstawie tej analiza buduje on ważne wskazówki, jak odczytać pierwsze sygnały cyklu i jak je wykorzystać do zarabiania pieniędzy np. poprzez kupno tanich akcji czy przejęcia firmy. Do tego potrzebna jest też wiedza o polityce monetarnej i to w ujęciu historycznym. Przyda się także znajomość gospodarki znaczących dla procesu państw. Najlepiej wtedy jest opanować emocje, kierować się chłodnym umysłem i mądrze decydować o posunięciach na giełdzie.

Koniec Wielkiego Mitu


Z tej książki wynika, że kapitalizm nie rozwija się liniowo, dążąc jedynie do rozwoju i bogactwa. Na jego drodze pojawiają się upadki i kryzysy, które są i nie należy ich ignorować. Autor skłania się do uznania Szkoły Austriackiej za najbliższą rozpracowania tego zjawiska. Z wypowiedzi osób reprezentujących to stanowisko jasno wynika, że kapitalizm przeżywa hossę i bessę, przynosi gigantyczne fortuny, ale też spektakularne krachy i upadki. Pada Wielki Mit, a że pustka szybko się zapełnia, jego miejsce zajmą kolejne teorie ekonomiczne i kolejne mity…


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 586 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.