Załóż darmowe konto użytkownika


Ekonomia dla każdego

Co powinien wiedzieć każdy na temat ekonomii

O autorze książki „Ekonomia dla każdego” czyli o Thomasie Sowellu z całą pewnością można powiedzieć: wszechstronny. Świadczą o tym liczne szkoły i uczelnie, gdzie najpierw zdobywał wiedzę, a potem pracował czy prowadził wykłady jako zaproszony gość.

Następnie szerokość zainteresowań, które wyraził w ponad trzydziestu książkach i esejach z rozpiętością tematyki od ekonomii i polityki przez edukację do zaburzeń rozwojowych. Zdobył wiele prestiżowych nagród, a jego książki są cenione za oryginalność, głębię i wyrazistość. Thomas Sowell to bowiem znany amerykański ekonomista, felietonista, pisarz i teoretyk społeczny. Swoją przygodę z ekonomią rozpoczął od zachwytu nad poglądami Marksa, a zakończył uznaniem dla wolnego rynku.

Książkę „Ekonomia dla każdego” traktuje się jako poradnik dla ludzi na co dzień niezajmujących się ekonomią, szczególnie dla zwykłych obywateli, wyborców i podatników. Jest napisana po to, aby ludzie po jej lekturze uświadomili sobie, że czy im się to podoba, czy nie, czy wiedzą o tym, czy też nie, to podlegają prawom ekonomii. Zatem warto znać, co nami rządzi, czyli jak procesy tej nauki społecznej wpływają na produkcję i dystrybucję oraz konsumpcję. Dla jasności opisywane zjawiska są opatrzone licznymi przykładami, a poglądy są przedstawione wyraziście, przez co są zrozumiałe. Zawarta w książce „Ekonomia dla każdego” dawka ekonomii wydaje się niezbędna dla każdego, kto chce, choć trochę orientować się w świecie, w którym żyje.

Jako obywatele wolnego, demokratycznego kraju możemy wypowiadać się w kwestiach społecznych, politycznych czy ekonomicznych. "(…) Podejmując decyzje ekonomiczne odnośnie do poszczególnych kwestii czy polityków to być: poinformowanym, niepoinformowanym lub źle poinformowanym. Celem „Ekonomii dla każdego” jest ułatwienie drogi do tej pierwszej grupy. Podstawowe zasady ekonomii łatwo zrozumieć. Niestety łatwo je także zapomnieć - w szczególności pośród pełnej nonsensów retoryki, tak powszechnej w świecie mediów i polityki.”

Czego dowiadujemy się z książki? Po pierwsze, czym jest ekonomia. Jest to nauka społeczna, która przede wszystkim zajmuje się badaniem produkcji, dystrybucji, a także konsumpcji towarów i usług. Ekonomiści pracują nad efektywnym wykorzystaniem posiadanych zasobów. Na pewno nie znajdziemy tu przepisów na zdobycie góry pieniędzy. Wytłumaczono także rolę cen z gospodarczego, ekonomicznego, a także społecznego punktu widzenia. Thomas Sowell „Ekonomia dla każdego” w swojej książce wyjaśnia, z czego wynikają różnice wynagrodzeń poszczególnych grup zawodowych. Tym, którzy chcą prowadzić własny biznes autor ujawnia kilka tajników biznesowych. Podkreślona została zależność ekonomii od czasu. Warto przywołać obiegowe powiedzenie: czas wszystko zmienia - w książce udokumentowano to wieloma przykładami, pokazano, ze czas wpływa na zmianę definicji zjawisk ekonomicznych, a także na element ryzyka wszelkich przedsięwzięć. Ekonomiści po analizie zjawisk gospodarczo-politycznych prognozują kierunki rozwoju i przewidują kolejne zjawiska. Nie mniej jednak trzeba mieć świadomość, że pewnych zjawisk przewidzieć się nie da, zatem przypomina to czasem pokonywanie po omacku drogi w tunelu.

Autor przypatruje się także ingerencji rządu w zagadnienia ekonomiczne. Twierdzi, że z reguły nie kończy się to dobrze. Szczególnie to widać, gdy zaczynają się harce przedwyborcze. Politycy objeżdżając kraj, przedstawiają swój program i obiecują wyborcom złote góry. Zazwyczaj nie ma to wielkiego związku z sytuacją ekonomiczną kraju. Dlatego po wyborach tak trudno spełnić politykom złożone obietnice. Rząd nie powinien ulegać presji władzy, a zająć się swoimi licznymi obowiązkami. Jego zadaniem jest wdrażanie reguł i zasad, definiowanie standardów, zawieranie kontraktów i umów gospodarczych. Rząd czuwa nad wdrażaniem ustanowionych zmian ekonomiczno-gospodarczych, nad przestrzeganiem prawa, dba o bezpieczeństwo obywateli. Do tego dopisać należy czuwanie nad utrzymaniem porządku w dziedzinach ekonomicznych, jak i pozaekonomicznych. Nie wyczerpuje to obowiązków rządu. Powinien także czuwać nad prowadzeniem badań statystycznych tak potrzebnych ekonomistom i naukowcom do opracowywania prognoz dotyczących przyszłości kraju. Ich wiedza powinna być oparta na solidnych ekspertyzach.

Przyglądając się bardzo długiej liście zadań rządu, można uświadomić sobie, że partia rządząca bardzo wpływa na nasze losy ekonomiczne, gospodarcze i społeczne. Warto o tym pamiętać nie tylko w czasie wyborów.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 586 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.