Załóż darmowe konto użytkownika


Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX

Kosmiczny sukces czyli historia Elona Muska

Elon Musk to postać, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Niemniej warto poznać jego dotychczasowe osiągnięcia i zobaczyć, czym właściwie wyróżnia się charakter genialnego, innowacyjnego przedsiębiorcy współczesności. Książka pod tytułem: „Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX” autorstwa Ashlee Vance uchyla przed nami rąbek nie tylko jego zawodowej, ale również prywatnej codzienności. Dlaczego Elon Musk jest tak zdeterminowany, by ocalić ludzkość?

Kosmicznie nierealne pomysł, który stał się rzeczywistością


Z czym postać Elona Muska kojarzy nam się dzisiaj? Oczywiście z wielką szansą na przyszłość, którą są loty w kosmos. Pomysł, który kilkanaście lat temu wydawał się zupełnym szaleństwem, dziś stał się rzeczywistością, a dowodem tego faktu niech będzie zapowiedź Muska o wylocie na Marsa przynajmniej jednej załogowej jednostki do końca 2024 roku. Jak człowiekowi o nazwisku rozpoznawalnym już na całym świecie udało się dokonać czegoś, co z założenia wydawało się niemożliwe?

Na początek warto podkreślić, że bohater książki „Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX” zawsze chciał poświęcić się pracy w kosmosie. W związku z tym plan opracowany przez Mars Society, który dotyczył zbadania możliwości życia na Marsie, był projektem, który musiał znaleźć się na liście jego osiągnięć. Mimo tego, że mysz ostatecznie nie oderwała się od Ziemi, to wybitny przedsiębiorca nie porzucił marzeń o wejściu do branży kosmicznej.

SpaceX, czyli „krótka” droga na Marsa?


W pierwszej kolejności jego celem było jednak skonstruowanie tańszych rakiet kosmicznych. W 2002 roku powstaje więc SpaceX – firma, której misją było zaistnienie jako linie lotnicze South-West Airlines of Space. Plany Muska były nierealistyczne nie tylko ze względu na absurdalne koszty, ale także z uwagi na ryzyko. Tymczasem już zaledwie po piętnastu miesiącach działalności nawet najwięksi sceptycy twierdzili, że przedsięwzięcie ma szansę powodzenia.

Choć SpaceX potrzebowało aż 4 lat, aby z powodzeniem wystrzelić rakietę, to jednak porażka jest częścią procesu skazanego na sukces, a Musk doskonale zdawał sobie z tego sprawę. Ostatecznie prowadzona przez niego działalność stała się pierwszą firmą komercyjną, która wyniosła kapsułę Dragon w przestrzeń kosmiczną i bezpiecznie ją odzyskała po lądowaniu na oceanie. Firma nadal rozwija się w niesamowity sposób, a dziś loty na Marsa nie są już abstrakcją – już niedługo mogą bowiem stać się rzeczywistością.

Bogactwo skutkiem ubocznym życiowej misji


Elona Muska można lubić lub nie, trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie jest on przeciętnym, zapatrzonym na pieniądze przedsiębiorcą z Doliny Krzemowej. Mimo indywidualnego podejścia do życia, można znaleźć w nim pokłady uniwersalnej empatii. Jego życiu przyświeca właściwie jeden cel: uratować ludzkość, przenosząc ją na Marsa. Zdaniem Muska Ziemia nie jest już domem, którego można się trzymać – wszystko dlatego, że jest narażona na ataki asteroid, a jej zasoby kurczą się w zastraszającym tempie.

Jak podkreśla autorka książki „Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX”, tego typu troska nigdy nie opuszcza jego umysłu i zaszczepiła w nim niezachwianą determinację, by doprowadzić sprawy do końca. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje mu skrajności – Musk kojarzony jest bowiem nie tylko z ogromnymi ambicjami, ale również z wyznaczaniem nierealistycznych celów, co akurat czasem się opłaca, a także ze słownego znęcania się nad swoimi pracownikami.

Zbyt mocno powiedziane? Cóż, niekoniecznie, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że Musk udzielił reprymendy swojemu podwładnemu tylko dlatego, że, zamiast wziąć udział w imprezie firmowej, chciał być przy narodzinach swojego dziecka. Powód? Trzeba mieć w życiu jasne priorytety i trzymać się ich bez względu na to, co dzieje się wokół. Wiele osób ceni Elona Muska za swoiste poczucie misji, nie wiemy jednak, do której grupy zalicza się wspomniany podwładny…

„Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX” autorstwa Ashlee Vance to książka, której którą z całą pewnością zaliczyć do rzetelnych pozycji czytelniczych. Osoby, które po nią sięgną, mogą być pewne, że odkryją wszystkie jasne i ciemne strony charakteru przedsiębiorcy, szturmem podbijającego świat, o którym jeszcze do niedawna nikomu się nawet nie śniło.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.