Załóż darmowe konto użytkownika


Pokazuje od 8 do 14 z 22 artykułów

Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat

Pieniądz i dług, czyli to, co zawsze chodzi w parze

Z jednej strony chyba nikt z nas nie lubi materialistów, z drugiej zaś zdecydowana większość społeczeństwa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pieniądz rządzi światem i to właśnie od niego zależy jakość naszego życia. Warto spojrzeć na to zagadnienie nieco szerzej, a doskonałą ku temu okazją jest lektura książki pod tytułem: „Dług. Pierwszych pięć tysięcy lat” autorstwa Davida Graebera, która porusza zagadnienie pieniądza z różnych perspektyw i której streszczenie można znaleźć w ‘Fabryce wiedzy’.

Austriacka szkoła ekonomii

Ekonomia z austriackiego punktu widzenia

Podczas gdy dla jednych kojarzy się z szeregiem niezrozumiałych liczb i pojęć, dla innych jest pasją, która nierzadko prowadzi do sporych pieniędzy. Wiele osób wychodzi z założenia, że ekonomię, bo o niej właśnie mowa, można kochać lub nienawidzić – nie ma nic po środku. To błędne przekonanie, szczególnie w kontekście austriackiej szkoły ekonomii, dla której najważniejszy jest czynnik ludzki, a nie chłodne kalkulacje.

Na własne ryzyko

Ukryte asymetrie w codziennym życiu

Jeśli zechcesz poznać kilka zasad, które rządzą życiem społecznym, to sięgnij po książkę „Na własne ryzyko. Ukryte asymetrie w codziennym życiu” Nicholasa Nassima Taleba. Poznasz prawdy w gruncie rzeczy nieskomplikowane, ale raczej odkrywcze i zaskakujące. Może cię zainteresować inne spojrzenie na znane ci problemy, tym bardziej, że trudno autorowi odmówić racji. Czy poznane reguły sprawią, że będzie ci się lepiej żyło? Nie wiem, ale spróbuj zastosować je w codziennym życiu, a sam się przekonasz.…

Inflacja. Wróg publiczny nr 1

Inflacyjny wróg atakuje – poznaj jego potęgę z Henry’m Hazlittem

Mamy początek listopada, a inflacja w Polsce galopuje w zastraszającym tempie – przekroczenie 7% jest wyłącznie kwestią czasu. Czy na pewno wszyscy obywatele naszego kraju zdają sobie sprawę, co to oznacza? Wokół mówi się o wzroście cen – paragony zaczynają opiewać na niebywałe sumy, a kierowcy łapią się za głowę za każdym razem, kiedy odwiedzają stacje benzynowe. Warto jednak bliżej poznać zjawisko inflacji. Pisze o niej Henry Hazlitt, który w książce „Inflacja. Wróg publiczny nr 1” jasno odpowiada na pytanie: kto jest winny zaistniałej sytuacji?

Inwestowanie w jednej lekcji

Jak nauczyć się inwestować w jednej lekcji

Zanim rozpoczniesz inwestowanie swojego kapitału, warto poszukać dobrych źródeł, które mogą przynieść zysk. Do takich należy giełda. Trzeba jednak pamiętać, że giełda to rodzaj żeński, a więc jest kapryśna, zmienna i nieprzewidywalna. Związek z nią może być arcyciekawy, ale wymaga cierpliwości, pochłania prawie całą uwagę i trzeba mieć, oprócz rozumu, także sporo odwagi i szczęścia. Książka Marka Skousena „Inwestowanie w jednej lekcji” daje czytelnikowi wiedzę o tym, co można, a nawet trzeba zrobić, aby nasze działanie było w miarę logiczne. Niestety, na bycie szczęściarzem nie znajdziemy recepty, a szkoda.

Najbogatszy człowiek w Babilonie

Pieniądze z marzeń i ambicji

Czy bogactwo jest tylko dla wybranych? Oczywiście, że nie. Gromadzenie majątku to jednak, wbrew pozorom, ciężka praca. I wcale nie chodzi tu o „harowanie” na dwa etaty, branie nadgodzin czy szukanie dodatkowego zajęcia. Co więc jest sekretem pomnażania własnych finansów i możliwości oglądania satysfakcjonującej sumy na koncie? Jedną z odpowiedzi na to pytanie zna George S. Clanson i doskonale prezentuje ją w swojej książce pod tytułem „Najbogatszy człowiek w Babilonie”.

Czytam i rozwijam się inwestycyjnie

Czytam i rozwijam się inwestycyjnie

Każda osoba, która chce pomnażać swój majątek, powinna być świadoma tego, że, obok racjonalnego gospodarowania budżetem, a tym samym generowania oszczędności, istotną rolę w drodze do statusu milionera odgrywa również inwestowanie. Aby jednak ten proces przynosił wymierne korzyści, a nie wyłącznie straty, trzeba nauczyć się podejmowania zdroworozsądkowego ryzyka. Pomocne mogą okazać się między innymi książki dostępne w Fabryce Wiedzy.