Załóż darmowe konto użytkownika


Inteligentny inwestor

Oswajamy świat inwestycji wartościowych

Prawie każdy stojąc przed nieznaną krainą, odczuwa lekką ekscytację, zaciekawienie i chęć przeżycia przygody, koniecznie bezpiecznej, przynoszącej dużo doświadczeń. Pozytywne wrażenie przynosi wiadomość, że jest to najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym. Druga to informacja, że została napisana w 1949 roku i do dziś jest cennym przewodnikiem w krainie biznesu. Wprowadzenie do niej napisał Warren Buffett, a ponadto książka została zaktualizowana przez Jasona Zweiga. Zawiera zatem naprawdę szeroki zakres treści. Warren Buffet zaznaczył, że ta książka jest mu bardzo bliska i aktualna do dziś, a autor książki zaznaczył, że nie trzeba mieć wysokiego IQ, żeby być dobrym i inteligentnym inwestorem.

Tylko nie po omacku


Wkraczając w świat inwestowania wartościowego warto uczyć się od najlepszych. Szkoda czasu na poruszanie się po omacku. Przejdźmy więc do rzeczy. Czego można dowiedzieć się z tej książki? Potrzebujemy dużo cierpliwości i spokoju. Giełda to swoista karuzela, która jednych wynosi, drugich spycha w otchłań gorzkiej przegranej. Czy można grać tak, aby nie był to hazard i była prawie pewność wygranej? Tak, to się nazywa inteligentne inwestowanie. Spokojni o swoje IQ szukamy wiedzy o tym sposobie. Z książki "Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym" dowiadujemy się, że nie trzeba być nadmiernym ryzykantem ani giełdowym spekulantem. Najpierw wnikliwa analiza rynku akcji, w wyniku której znajdujemy właściwą firmę. Kupujemy akcje tylko wtedy, gdy są poniżej rzeczywistej wartości w stosunku do zdolności firmy do wzrostu. Skoro postawiłeś na firmę z potencjałem, to ona wcześniej czy później wzrośnie na rynku akcji, a ty właśnie na to czekasz, obmyślając dalszą strategię. To jest właśnie inteligentne inwestowanie. Długotrwała, oparta na wnikliwej analizie, strategia na rynku akcji (cierpliwość) przynosząca, dzięki niskiemu poziomowi ryzyka – zysk (minimalne ryzyko)

Przestrzegamy trzech zasad


Skoro pierwszy krok zrobiony, to ruszamy dalej. Istnieją trzy zasady, których powinniśmy się trzymać:

Analiza długoterminowa akcji i sytuacji wybranej firmy - struktura finansowa, jakość zarządzania, wypłacanie dywidend, historia finansowa, poziom zysków,

Dywersyfikacja - nigdy nie lokujesz wszystkich pieniędzy w jedną firmę. Gdy okaże się ona nietrafioną inwestycją, to nie stracisz wszystkiego. Przezorny zawsze ubezpieczony, prawda? Jeśli jeden koń nie dał rady, to przecież może pociągnąć drugi czy trzeci,

Bezpieczne i stabilne zyski - starasz się o zaspokojenie własnych potrzeb, nie musisz brać udziału w wyścigach. Cierpliwość i spokój, to o to tutaj właśnie chodzi.

Nie fikaj mi tu Mr. Market!


Co będzie działo się na rynku akcji? Burza, trzęsienie ziemi, czarne scenariusze i hurraoptymizm. Mr. Market karmiony plotkami wyda się w ich świetle pożeraczem dzieci albo Gwiazdorem z workiem prezentów. A ty? A my, inteligentni inwestorzy? Stoimy murem za raz podjętą decyzją! Przecież nasza analiza uwzględniła wszystko o firmie i jej sytuacji na rynku akcji, wzięliśmy nawet inflację pod uwagę. Guzik nas obchodzą zawirowania pana Marketa. A co! Mamy ważniejsze sprawy na głowie, na przykład, jaką tu obrać strategię?

Inwestor defensywny czy przedsiębiorczy?


Zanim staniesz się rekinem giełdy, lepiej być inwestorem defensywnym, czyli takim, który przede wszystkim ceni bezpieczeństwo. Jak je osiągnąć? Poprzez dywersyfikację, czyli inwestujesz w duże firmy z piękną listą sukcesów. Pod uwagę bierzesz zwykłe akcje, jak i obligacje, w razie zawirowań wspomagasz się wiedzą zdobytą od profesjonalisty. Wzbogacasz się o znajomość formula investing, a wygląda ona tak: raz w miesiącu lub raz na kwartał inwestujesz w zwyczajne akcje taką samą kwotę. Zastanów się dobrze, ile możesz na to przeznaczyć. Tej kwoty nie będzie ci wolno przekroczyć. Jeżeli jesteś zainteresowany inwestorem przedsiębiorczym, to odpowiednią wiedzę znajdziesz w Inteligentnym inwestorze.

Za tym przewodnikiem warto iść


Kiedy uczymy się czegoś nowego, zaczynamy szukać prostego źródła, które pomoże nam rozpocząć ten proces. Książka Benjamina Grahama jest swoistym elementarzem dla działań na giełdzie. Spokojnie i obrazowo przedstawia podstawy, wyjaśnia mechanizmy, omawia strategię, odsłania rąbki tajemnic giełdowych. Rzetelności i wiarygodności tej książki doświadczyło już wielu ludzi biznesu, którzy dzięki giełdzie budowali swoją finansową moc. Nie musisz być od razu rekinem giełdowym, ale możesz zarobić swoje małe co nieco. "Inteligentny inwestor" to przewodnik, który dobrze cię pokieruje i nie wyprowadzi na manowce. Zatem ruszajmy w drogę!


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 584 streszczenia książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.