Załóż darmowe konto użytkownika


Zwiedzeni przez przypadek

Przeznaczenie czy zwykły przypadek? Recenzja książki Nicholasa Nassima Taleba

Zastanawialiście się kiedyś, czy wydarzenia w Waszym życiu są pisanym Wam przeznaczeniem, czy może dziełem przypadku? Jeśli nie, to macie okazje poznać punkt widzenia Nicholasa Nassima Taleba - cenionego ekonomisty, filozofa i tradera. Mieszanka statystyk, psychologii i filozoficznej refleksji autora – tak pokrótce można przedstawić zamysł literacki książki "Zwiedzeni przez przypadek. Tajemnicza rola losowości w życiu i w rynkowej grze".

Kwintesencja dzieła przypadku


Jeśli do tej pory wydawało Wam się, że zdobycie każdego życiowego szczytu zawdzięczacie wyłącznie tytanicznej pracy i nieludzkiemu wysiłkowi, musimy Was rozczarować – jak twierdzi Nicholas Nassim Taleb, większość tego, co osiągnęliście, było zwyczajnym fartem.

Autor w dobitny sposób udowadnia swoim czytelnikom fakt, że szczegółowe planowanie lub wynikające z tej czynności sukcesy i porażki nijak mają się do tego, co może wydarzyć się w sytuacji, kiedy los postanowi uczynić sobie z naszego życia kupon na loterii. Z tej pozycji czytelniczej można wyciągnąć wiele przydatnych wniosków. Jeden z nich skupia się na tym, że większość z nas bardzo często przypisuje swoje osiągnięcia efektom ciężkiej, zdeterminowanej pracy.

Taleb bez najmniejszych oporów rozwiewa jednak wszystkie wątpliwości dotyczące ludzkiej wiary w rolę ambicji, zastępując ją zwykłą przypadkowością. Autor rzetelnie przestawia wszystkie fakty świadczące o tym, że życie nigdy nie będzie układać się z naszymi oczekiwaniami, a bieg jego wydarzeń wyznaczać będą zrządzenia losu czy zbiegi okoliczności, ale również, do którego przyczynią się również nasze emocje czy zero-jedynkowe podejście do podejmowania decyzji i planowania.


Ile warte są wszystkie Twoje wnioski?


Książka Nicholasa Nassima Taleba to cenna nauka dla osób, które bez zastanowienia bazują na raz wyciągniętych wnioskach czy też dokonanych obserwacjach. Tymczasem to właśnie pewna cykliczność w przypatrywaniu się różnym zdarzeniom, bez względu na to, czy wiążą się one z naszym życiem stricte prywatnym, czy też z kwestiami inwestycyjnymi i finansowymi, są gwarancją podejmowania dobrych oraz zwyczajnie opłacalnych dla nas decyzji.

Autor tej pozycji czytelniczej jest zdania, że przeszłość nigdy nie będzie wiarygodną próbą badawczą. To zdanie jest szczególnie znamienne dla osób, których zawodowo zajmują się podejmowaniem decyzji ekonomicznych czy finansowych lub których utrzymanie się zależy od ich dobrej passy inwestycyjnej. Każda z teorii, którą kierujemy się w naszej codzienności czy grze rynkowej, nigdy nie zostanie udowodniona, za to wszystkie mogą zostać obalone.

"Zwiedzeni przez przypadek. Tajemnicza rola losowości w życiu i w rynkowej grze" to obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą poznać czynniki warunkujące ich życie, nawet jeżeli prawda o nich nie zawsze będzie wygodna. Jak otworzyć oczy na przewagę przypadku? Jak zaakceptować przypadkowość, docenić ją i przede wszystkim nauczyć się żyć z nią w zgodzie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w poradniku Taleba, którego streszczenie znalazło się w Fabryce Wiedzy.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.