Załóż darmowe konto użytkownika


Dawid i Goliat

Dawid czy Goliat czyli jak i Ty możesz pokonać gigantów

Czy brak pieniędzy, wykształcenia lub zdrowia rzeczywiście oznacza brak szansy na sukces? Czy osoby, które dostają w życiu wszystko, naprawdę mają więcej możliwości? Większość z nas właśnie tak uważa. Warto jednak nie zamykać się w stereotypowych ramach. Zamiast tego lepiej jest sięgnąć po książkę: „Dawid i Goliat. Jak skazani na niepowodzenie mogą pokonać gigantów” Malcolma Gladwella i przekonać się, jak jest naprawdę.

Bogaci Kowalscy lepsi od przeciętnych Nowaków? Nie!


Co tu dużo mówić… U sąsiada zawsze trawa jest bardziej zielona, prawda? Nasza mentalność, przekazywana z pokolenia na pokolenie, niemal nakazuje nam porównywać się z innymi. Szukamy usprawiedliwienia dla swoich niepowodzeń w tym, że ktoś jest bogatszy, zdolniejszy, obraca się w kręgach, w których łatwiej wszystko załatwić.

Tymczasem szanse na osiągnięcie sukcesu przez bogatego Kowalskiego, któremu tata załatwił aplikacje w renomowanej kancelarii adwokackiej u swojego znajomego, są równe tym, które ma Nowak, pochodzący z normalnej rodziny i wkuwający na pamięć przepastne podręczniki z biologii, żeby dostać się na medycynę, oczywiście na państwowej uczelni.

Tym, którzy zamykają się w ramach biedniejszych, a przez to bardziej poszkodowanych, polecamy książkę Malcolma Gladwella. „Dawid i Goliat. Jak skazani na niepowodzenie mogą pokonać gigantów” to prawdziwa skarbnica historii osób, które, wbrew przeciwnościom losu, odnieśli zwycięstwo. Autor proponuje zupełnie niekonwencjonalne spojrzenie na to, od czego właściwie zależy sukces.

Gladwell posiłkuje się również badaniami naukowymi, przykładami historycznymi i szczegółowymi wywiadami z osobami, które, mimo braku pieniędzy czy pozycji, dzisiaj są tam, gdzie wielu z nas chciałoby się znaleźć. Książka jest doskonałym dowodem na to, że zarówno bogaty Kowalski, jak i przeciętny Nowak, mogą osiągnąć dokładnie to samo, ale stosując nieco inne metody. Jakie?

Czym różni się bogaty Kowalski od przeciętnego Nowaka?


Autor książki „Dawid i Goliat. Jak skazani na niepowodzenie mogą pokonać gigantów” wspomina także o tym, że dorastanie w uprzywilejowanym środowisku może utrudnić dziecku uczenia się cennych lekcji życia. Rodzice, którzy zapewniają swoim rodzicom dobry start, często zapominają również o uświadomieniu ich o tym, że w dorosłości mogą mierzyć się z różnorodnymi problemami. Tymczasem im późniejsze zetknięcie z rzeczywistością, tym większy szok.

Kolejnym istotnym aspektem są również trudności w nauce. Co prawda, dzieci, które mają problemy z czytaniem czy liczeniem, mogą mieć kłopoty ze zdobywaniem dobrych ocen. Warto jednak pamiętać, że osoby, które cierpią właśnie z powodu kłopotów z realizacją wyznaczonych planów edukacyjnych, mogą wykazywać niesamowite umiejętności w innych dziedzinach. Zadaniem rodziców jest wspierać ich rozwój.

Nie da się więc ukryć, że trudniejszy start wcale nie oznacza braku możliwości osiągnięcia sukcesu. Co więcej, jak wskazuje Malcolm Gladwell, traumatyczne doświadczenia mogą pobudzić ludzi do wielkich czynów dzięki zwiększonej odwadze i odporności. Osoby, które na co dzień mieszą się z przeciwnościami losu, doskonale odnajdują się w niekonwencjonalnym podejściu do życia, które z kolei może procentować między innymi w biznesowej przyszłości.

Pieniądze i pozycja? Nie! Determinacja i niekonwencjonalne podejście


Na koniec warto wspomnieć również o tym, iż aby osiągnąć sukces w realizacji naszych celów, trzeba mieć odwagę podjąć ryzyko i to wbrew negatywnych emocji, które z pewnością będą wrzały w najbliższym otoczeniu. Malcolm Gladwell wskazuje, że osiągnięcie sukcesu wcale nie zależy od bogactwa czy warunków, w których się wychowujemy, ale od naszej determinacji. A trzeba przyznać, że jej poziom rośnie wprost proporcjonalnie do trudności, które spotykamy na swojej drodze.

Książka „Dawid i Goliat. Jak skazani na niepowodzenie mogą pokonać gigantów” to przesłanie dla wszystkich tych osób, które miały to „nieszczęście” urodzić się w przeciętnej rodzinie i na co dzień stykać się z często brutalną i niesprawiedliwą rzeczywistością. Jak widać, dobry start to nie wszystko. Każdy z nas ma takie same szanse na osiągnięcie sukcesu, bez względu na status społeczny czy materialny. Tutaj wszystko zależy od charakteru, determinacji i chęci.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.