Załóż darmowe konto użytkownika


Superfreakonomia

Statystycznie rzecz ujmując czyli zrozum współczesny świat

Chcesz się dowiedzieć więcej o życiu, historii ludzkości i rozwiązaniu globalnych problemów z ekonomicznego punktu widzenia? Oczywiście, że tak! Osoby, którym zależy na zgłębieniu tajników takiego podejścia, powinny zapoznać się z treścią książki o niebywale wymownym tytule „Superfreakonomia. Globalne ochłodzenie, patriotyczne prostytutki i dlaczego zamachowcy-samobójcy powinni wykupić polisę na życie”. Autorami książki są Steven D. Levitt oraz Stephen J. Dubner – ten ekonomiczno-dziennikarski duet doskonale wyjaśnia zjawiska, które nas dotyczą.

Statystyczne spojrzenie na świat


Zarówno jako pracownicy, jak i obywatele danego kraju spotykamy się na co dzień z pewnym systemem motywacyjnym. Jak inaczej można bowiem nazywać premie świąteczne czy też świadczenia wychowawcze, które oferuje rząd? Problem w tym, że często takie zachęty przynoszą zupełnie odwrotny skutek.

Specjalista, który liczy na grudniową premię, a jego wynagrodzenie jest zależne od ilości wykonanej pracy, często mniej przykłada się do swoich obowiązków, wiedząc, że w tym miesiącu czeka go wyrównanie „za darmo”. O niewłaściwym wykorzystaniu świadczeń wychowawczych nawet nie trzeba wspominać.

Oczywiście nie oznacza to, że samo założenie systemu motywacyjnego jest błędne – problem leży raczej w tym, że nagroda za dane postępowanie jest zwyczajnie niewłaściwa. Jak więc rozwiązać taki kłopot? To właśnie tutaj z pomocą przychodzą statystyki, który wykorzystujemy w wielu innych dziedzinach życia, w tym również w ekonomii.

Zbierając i analizując dane statystyczne można wniknąć w umysł statystycznego obywatela, a także zrozumieć jego zachowanie. Znaczenie statystyki rozjaśni postępowanie wielu ludzi. Tymczasem jak twierdzą autorzy książki „Superfreakonomia” znakomita część ekspertów nie szuka odpowiedzi tam, gdzie trzeba, a więc w zimnych, surowych danych.

Zbyt wielu profesjonalistów, w tym politycy czy przedsiębiorcy, opierają swoje teorie na niedoskonałych wspomnieniach i doświadczeniach jednostek. Takie postępowanie to z kolei prosta droga do popełniania błędów. Statystyki są absolutnie pozbawione emocji, konkretne i przejrzyste, a przy tym niepodważalnie wiarygodnie.

Nie działanie, ale zamieszanie – problem XXI wieku


Ekonomicznemu spojrzeniu na świat nie sprzyja również fakt, że często dużo mówimy i zastanawiamy się, co będzie najlepszym rozwiązaniem, ale zdecydowanie rzadziej podejmujemy kroki, dzięki którym rzeczywiście możemy doprowadzić do ważnych zmian. Doskonałym przykładem jest tutaj problem globalnego ocieplenia, o którego istnieniu wiedzą już nawet najbardziej nieświadome ekologicznie jednostki.

W takiej sytuacji kluczowym działaniem jest przeprowadzenie rzetelnej analizy, która da jasny pogląd na to, w jakim stopniu problem wynika z działania człowieka i jakie środki należy podjąć, aby temu zapobiec. Dziś wiemy już, że zidentyfikowanie czynników rzeczywiście wpływających na zmianę klimatu, a także wzięcie pod uwagę wielu aspektów z tym związanych, jest jedynym efektywnym krokiem ku lepszemu.

Czego jeszcze dowiesz się z książki „Superfreakonomia. Globalne ochłodzenie, patriotyczne prostytutki i dlaczego zamachowcy-samobójcy powinni wykupić polisę na życie”?


Jak sama nazwa książki wskazuje, osoby, które po nią sięgną, będą mogły zapoznać się także z innymi wydarzeniami z dziejów ludzkości, w których to właśnie ekonomiczne podejście i statystyki okazały się jedynym wybawieniem. Mowa tu między innymi o przewidywaniu ataków terrorystycznych czy funkcjonowaniu gospodarki. W końcu każdy z nas powinien być świadomy tego, jak wielki wpływ na nasze bezpieczeństwo czy poziom życia mają z pozoru zwyczajne analizy.

Statystyka jest przydatna w absolutnie każdej dziedzinie, także w życiu prywatnym. Warto więc zacząć zbierać jak najwięcej danych i na ich podstawie znaleźć wyznaczniki tego, jak najrozsądniej, a często nawet najbardziej opłacalnie, zachować się w danej sytuacji. W związku z tym książka „Superfreakonomia”, której streszczenie znajdziesz w ‘Fabryce wiedzy’, to doskonała pozycja czytelnicza nie tylko dla pasjonatów ekonomii, ale również dla osób, które chcą zgłębić jej tajniki.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 569 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.