Załóż darmowe konto użytkownika


Mity kapitalizmu

Czytam i rozprawiam się z ekonomiczno-kapitalistycznymi mitami

Samorozwój to nie tylko poszerzanie horyzontów dotyczących interesujących nas dziedzin, to również świadomość pewnych procesów, które odciskają piętno na naszym życiu. Zalicza się do nich między innymi znajomość mechanizmów ekonomicznych i najbardziej newralgicznych części o systemach gospodarczych, które odcisnęły piętno na dzisiejszym świecie. Przyszła pora na przedstawienie rzetelnych źródeł, które będą filarem orientacji w zagadnieniach ekonomicznych.

Listę książek o tematyce ekonomicznej warto zacząć od „Faktów i mitów w ekonomii” autorstwa Thomasa Sowella, amerykańskiego ekonomisty, w którego dorobku, dzięki jego działalności naukowej i badawczej, liczne publikacje, pisane przystępnym językiem o objaśniające zawiłości ekonomiczno-gospodarcze w sposób przejrzysty i zrozumiały dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z tą dziedziną nauki.

Niniejsza książka to doskonałe źródło wiedzy o rozwoju urbanizacji, dysproporcji płacy kobiet i mężczyzn, rasizmu, manipulacji oficjalnymi danymi, potędze narzędzi politycznych, prawdziwej sytuacji krajów Trzeciego Świata oraz mitach z pogranicza świata nauki i biznesu. Ta pozycja czytelnicza jest jednocześnie doskonałym wstępem do kolejnych lektur dostępnych w 'Fabryce wiedzy'.

„Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie”, Robert P. Muprhy


Robert P. Murphy, amerykański ekonomista i publicysta, któremu bliska jest austriacka szkoła ekonomiczna, niewątpliwie ukazał kapitalizm z zupełnie innej perspektywy, odzierając ten system gospodarczy narastających przez lata wokół niego mitów, dotykając jednocześnie najsłabszego punktu sytuacji ekonomicznej każdego państwa, którym jest oczywiście polityka i oscylujący wokół niej interwencjonizm rządowy, tym samym rozbieżność pomiędzy słowami wypowiadanymi przez przedstawicieli władzy a rzeczywistą sytuacją gospodarczą.

„Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie” to lektura, która raz na zawsze rozprawia się z pojęciem handlu, ceny, niewolnictwa, stosunku pracy do płacy, kosztów związanych z ochroną środowiska i narastających długów, a dodatkowo mierzy się z krytyką kapitalizmu oraz porusza zagadnienia związane z dwunastoma krokami do zrozumienia wolnego rynku i tego, dlaczego ten system nie będzie działał prawidłowo, dopóki będzie tkwił w ramionach polityków.

„Czy kapitalizm jest moralny?”, Tom G. Palmer


Na liście pozycji czytelniczych poruszających tematykę kapitalizmu nie może zabraknąć zbioru esejów przeredagowanych przez Toma G. Palmera, amerykańskiego publicystę i aktywistę politycznego. Książka zatytułowana „Czy kapitalizm jest moralny?” to nieustanna walka pomiędzy ekonomistami i pisarzami, którzy podjęli się trudu obrony sensu i moralności kapitalistycznego systemu gospodarczego w wydaniu wolnorynkowym a przeciwnikami tego ustroju.

W książce znalazło się miejsce nie tylko na historię kapitalizmu, ale również na jego ewolucję, a także zagadnienia związane ze sprawiedliwością społeczną, wolnością rynku, globalizacją i wreszcie zawzięcie poruszaną we wszystkich kręgach ekonomicznych nierówność wynikającą z tego systemu gospodarczego. Tom G. Palmer czarno na białym ukazuje nagą prawdę o kapitalizmie, pokazując jego słabe i mocne strony.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.