Załóż darmowe konto użytkownika


Benjamin Franklin

„Benjamin Franklin” czyli niezwykła historia wyjątkowego dyplomaty

Jest tylko kilka osób, które zmieniły tak wiele różnych aspektów naszego życia i nauki. Bez dwóch zdań zalicza się do nich legendarny Amerykanin, Benjamin Franklin. Poznaj niesamowite życie tego człowieka. Książka Waltera Isaacsona ukazuje jego postać od dzieciństwa, w którym młody Benjamin jawił się jako bystre, ale nieco awanturnicze dziecko, aż do czasów, w których stał się najbardziej wpływowym dyplomatą Ameryki.

Dzieciństwo Benjamina Franklina


Od najmłodszych lat Benjamin Franklin wykazywał się niezależnością i niezwykłą kreatywnością, czego dowodem jest choćby anegdotka o pływaniu. Co ciekawe, jego rodzice planowali zapewnić mu dobre wykształcenie, a potem uczynić go misjonarzem. Ojciec Franklina szybko jednak zdał sobie sprawę, że jego syn nie nadaje się do bycia duchownym.

Potwierdzeniem rodzicielskiej intuicji jest fakt, że do tej pory można znaleźć wiele historii o złośliwym zachowaniu Franklina, jednakże żadna z nich nie przedstawia go jako szczególnie pobożnego. Ten zdolny chłopiec na nauce pisania i liczenia spędził zaledwie dwa lata, a podstawową wiedzę przyswoił w miejscowej szkole. Już jako dziesięciolatek zakończył naukę zawodu.

Pierwsze lata nastoletnie Benjamin Franklin spędził na wspieraniu biznesów rodzinnych – najpierw dla swojego ojca, potem dla brata Jamesa, założyciela New England Courant, a więc pierwszego niezależnego magazynu w Bostonie. Taki styl życia szybko go jednak zmęczył, dlatego, mimo młodego wieku i z pewnością krytycznego podejścia do otoczenia, Franklin zdecydował się na rozpoczęcie własnej ścieżki kariery.

Jak kształtowały się poglądy najbardziej wpływowego dyplomaty Ameryki?


Swoje wejście w dorosłość rozpoczął na małym żaglowcu w Filadelfii. To właśnie w tamtym okresie, Benjamin Franklin rozwinął swoje zdolności oratorskie, które później okazały się tak ważne w jego życiu. Wszystko to za sprawą pracy dla malarza, z którym odbywał długie i pasjonujące, filozoficzne rozmowy o życiu. Powrót do Ameryki w celu objęcia stanowiska urzędniczego nie zmienił kierunku, w którym podążał jego umysł.

Już w 1727 roku, Benjamin Franklin założył klub, któremu nadał nazwę Skórzany Fartuch, znany później jako Junto. Przewrotność tej inicjatywy tkwiła między innymi w tym, że do organizacji zapisywali się młodzi mężczyźni, podczas gdy ówczesne trendy wykazywały, że kluby są raczej dla starszych osób. Junto zrzeszyło wielu handlowców i rzemieślników, którzy mogli podyskutować o aktualnych wydarzeniach w rzetelnym i sympatycznym gronie.

Klub niezwykle szybko stał się przyczółkiem wielu pomysłów Franklina na poprawę społeczeństwa. Jego pierwsze pomysły to między innymi stworzenie bibliotek, do których można się będzie zapisać, podatek dla straży sąsiedzkiej, ochotnicza straż pożarna, a także akademia, która później stała się Uniwersytetem Pensylwanii.
W tamtym okresie poglądy Benjamina Franklina na zaradzanie oraz bezpieczeństwo były bardzo radykalne. To właśnie dlatego w 1747 roku zaproponował stworzenie ochotniczej armii, całkowicie niezależnej od kolonialnego rządu Pensylwanii. Jego zdaniem takie oddziały dawały większe szanse, a, biorąc pod uwagę fakt, zagrożenia ze strony Francuzów oraz indyjskich kolonii i nieudolność kolonialistów, trudno było nie przyznać mu racji.

Nic więc dziwnego, że jego inicjatywę poparło bardzo wiele osób, a do oddziałów zgłosiło się około 10 tysięcy osób domagających się, aby Benjamin Franklin został ich dowódcą. Młodemu dyplomacie nie było wtedy jednak po drodze z polityką – dalej zależało mu na tym, aby dbać o potrzeby społeczeństwa i skupiać się na świecie natury. Jak podkreśla Walter Isaacson w swojej książce, zmieniło się to kilka lat później i to właśnie wtedy można podziwiać największy rozkwit Benjamina Franklina.

Życie Benjamina Franklina to doskonały przykład na to, jak jedna osoba może zmienić bieg całej historii. Walter Isaacson pochyla się nad życiorysem tej niezwykłej postaci, ukazując jednocześnie jego nieograniczoną ciekawość oraz niezliczone pokłady empatii. Czytelnicy mogą poznać pasjonującą codzienność osoby, dzięki której odmieniły się dzieje Ameryki i zainspirować się jej kreatywnością oraz upartością w dążeniu do celu.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 586 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.