Załóż darmowe konto użytkownika


48 Praw Władzy

Poznaj prawa władzy z Robertem Greenem

Fundamentalne cechy władzy w ironicznej odsłonie? Zapoznaj się z książką pod tytułem: „48 Praw Władzy. Jak wykorzystać manipulację do osiągnięcia przewagi?” Roberta Greene’a, której treść, mimo tego, że powstała ponad dwadzieścia lat temu, nadal jest niezwykle aktualna. Sprawdź, jak zrozumieć władzę i jak wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść.

Jak zyskać przychylność szefa?


Na świecie od wieków rządzi władza i podbój. Wiele się oczywiście zmieniło do czasów współczesnych, ale znaczenie kontroli i dominacji pozostało. Jak wskazuje autor książki „48 Praw Władzy. Jak wykorzystać manipulację do osiągnięcia przewagi?”, jednym z najczęściej popełnianych na przestrzeni wieków błędów jest obnoszenie się ze swoją wspaniałością. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z zawodowego punktu widzenia, ze strony osoby dążącej właśnie do władzy.

Najważniejszym krokiem do awansu jest stałe poszerzanie własnych umiejętności i zdobywanie nowych kwalifikacji. Na nic nam jednak dyplomy, jeśli nie będziemy potrafili odpowiednio wyeksponować swojej osobowości. I właśnie tutaj pojawia się błąd, który popełnia znacząca ilość pracowników, pragnących wspinać się po szczeblach władzy. Mowa tu o wznoszeniu swojej osoby na piedestał.

Robimy to w szczytnym celu, a więc po to, aby pokazać, jak wiele jesteśmy warci. Tymczasem kierownictwo może nie tyle czuć się przytłoczone naszą wspaniałością, ile zacząć drżeć o własną pozycję. Właśnie dlatego najlepszą strategią jest po prostu sprawić, by osoba odpowiedzialna wyglądała na mądrzejszą od wszystkich innych, w tym od Ciebie. Warto pamiętać również o tym, że tym, co kierownicze tygryski lubią najbardziej, są pochlebstwa…

Kiedy warto się poddać?


Nie we wszystkim jesteśmy najlepsi i choć ciężko nam się z tym pogodzić, to jednak warto wiedzieć, że czasem kapitulacja może być najlepszym rozwiązaniem. Jak wskazuje Robert Greene w swojej książce „48 Praw Władzy. Jak wykorzystać manipulację do osiągnięcia przewagi?”, chociaż ludzie często walczą o swoje wbrew wszelkim przeciwnościom, to nie jest to droga do władzy. Dobrym sposobem jest natomiast poznanie pewnych kroków, które warto wykonać w kierunku przeciwnika.

Pierwszym z nich jest złożenie broni. Dlaczego? Z pewnością wydaje się to dziwną strategią, a poczucie nietypowego postępowania może powodować ludzki instynkt, który niemal siłą wypycha nas na walkę z wrogiem. To najlepsza strategia, aby chronić siebie, ponieważ konkurent, pewny swojej przewagi, może zacząć zachowywać się agresywnie i tego samego oczekiwać od przeciwnika.

Elementem zaskoczenia jest więc zrobienie czegoś zupełnie innego. Osoba po drugiej stronie barykady zyska dzięki temu pewność, że wygrała, ale przede wszystkim opuści gardę. A kiedy już to zrobi, niemal zaserwuje na srebrnej tacy okazję do odzyskania sił i dokładnego zaplanowania następnego kroku. Poddanie się może być szansą do zbudowania długotrwałej siły zamiast poświęcenia dla krótkotrwałej chwały.

Mądra perswazja zawsze w cenie


A skoro już o sile mowa, to warto w tym miejscu wspomnieć o sile perswazji, przy czym najlepszym krokiem jest porzucenie taktyki używania przymusu, by przekonać kogoś do naszego zdania. Nie jest to zbyt mądre posunięcie, przede wszystkim z uwagi na to, że często w ten sposób można wzbudzić w interlokutorze chęć do stawiania oporu. Poza tym użycie siły to krótka droga do nienawiści, która z kolei będzie wiązała się z jeszcze większymi trudnościami nie tylko w kwestii perswazji, ale również władzy.

Najlepszą strategią jest uwodzenie. Ludzie mają tendencję do bycia kontrolowanymi przez swoje emocje, a grając na ich uczuciach, możemy sprawić, że zrobią to, czego od nich oczekujemy i to w dodatku z własnej woli. Może się to wydawać wybitnie niesprawiedliwym podejściem i niemal oszustwem, jednak to właśnie okazanie zrozumienia, poświęcenie uwagi i odwołanie się do emocji jest najskuteczniejszą, perswazyjną bronią.

Ucząc się na podstawie porażek i zwycięstw w historycznych walkach o władzę, Ty również możesz stać się potęgą, z którą należy się liczyć. Książka „48 Praw Władzy. Jak wykorzystać manipulację do osiągnięcia przewagi?” jest pełna fascynujących spostrzeżeń, popartych historycznymi przykładami, które tylko uwiarygadniają jej treść. Koniecznie zapoznaj się z jej streszczeniem w ‘Fabryce wiedzy’ i przekonaj się, na czym dokładnie polega władza i jak wielkie może dać możliwości, jeśli zostanie dobrze wykorzystana.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 586 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.