Załóż darmowe konto użytkownika


Całkowita przemiana finansowa

Miej finanse pod kontrolą

Marzy Ci się ciepła posadka z wypłatą na czas, premiami świątecznymi i dofinansowaniem wakacji? Któż z nas nie chciałby się znaleźć w takim miejscu, prawda? Jednakże według Dave’a Ramseya, autora książki: „Całkowita przemiana finansowa. Twoje pieniądze w dobrej kondycji”, troska o stabilizację zawodową nie jest kompletnym sposobem na osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego. Jak więc to zrobić? W pierwszej kolejności warto sięgnąć po niniejszy poradnik.

Gdy bezpieczeństwo finansowe jest tylko iluzją…


Bezpieczna przystań finansowa to marzenie każdego z nas. W życiu większości osób rzeczywiście przychodzi taki moment, w którym zaczynamy się czuć dobrze z własnym stanem konta – wiedzie nam się całkiem nieźle, udaje nam się nawet coś odłożyć, stać nas na wakacje, inwestujemy w edukację dzieci. Być może spłacamy hipotekę, która jednak nie jest zbytnim obciążeniem dla budżetu domowego. Sielanka, prawda?

Niestety, tylko do czasu. A teraz wystarczy tylko wyobrazić sobie, że jedna z osób utrzymujących rodzinę dostaje wypowiedzenie. Rata kredytu okazuje się ogromna, oszczędności topnieją w ekspresowym tempie, o wakacjach można zapomnieć, w dodatku chyba trzeba przenieść dziecko z przedszkola prywatnego do placówki państwowej. W niedługim czasie presję odczuwa nie tylko ta osoba, która straciła pracę, ale również ta, której pensja stanowi jedyne źródło utrzymania. Teraz nie brzmi to już tak kolorowo…

Jak podkreśla autor książki: „Całkowita przemiana finansowa. Twoje pieniądze w dobrej kondycji”, w każdej chwili bezpieczeństwo finansowe może zacząć powoli się sypać i możemy nie mieć o tym pojęcia. Czas więc coś z tym zrobić. Tylko co? Dave Ramsey pokazuje, dlaczego nikt z nas nie jest tak poukładany, jak mu się wydaje. Warto zapoznać się z jego spojrzeniem na kwestię finansów i poznać inny, obiektywny punkt widzenia.

Przemiana finansowa w 3 prostych krokach


Powiedzmy sobie szczerze: zadłużenia nie są zupełnie naturalną sytuacją. Karta kredytowa daje Ci poczucie bezpieczeństwa? Zastanów się, czy pamiętasz o odsetkach i zweryfikuj, czy rzecz, którą kupujesz, rzeczywiście jest Ci potrzebna, wszakże jeśli nie płacisz za nią gotówką, to zwyczajnie Cię na nią nie stać. W ten sposób nie da się zbudować bezpieczeństwa finansowego.

Podobnie jest z kredytem hipoteczny, choć tutaj trzeba uczciwie przyznać, że w przypadku większości naszego społeczeństwa jest to jedyny możliwy sposób na zakup własnego mieszkania czy domu. Nie oznacza to jednak, że, zaciągając hipotekę, nie możesz wcielić w życie drugiego sposobu Dave’a Ramseya na osiągniecie spokoju w kwestii ilości zer na koncie. Podstawą bowiem jest rozpoczęcie budowania poduszki finansowej.

W jakim celu? Przede wszystkim po to, aby zaliczyć miękkie lądowanie w przypadku wyżej przytoczonej sytuacji z utratą pracy. Doskonale sprawdzi się tutaj metoda małych kroków – nie chodzi o to, że nagle zlikwidujesz debet na koncie, zamkniesz kartę kredytową i sprzedasz mieszkanie, żeby nigdy więcej nie być dłużnikiem banku. W pierwszej kolejności wyznacz sobie cel – odłożenie kilkuset złotych w danym miesiącu.

Jednocześnie pamiętaj o tym, że poduszka finansowa jest tylko na nieprzewidziane, przykre niespodzianki życiowe. Jeśli musisz z niej skorzystać, powinieneś uzupełnić ją tak szybko, jak to tylko możliwe. Dopiero po odłożeniu satysfakcjonującej sumy możesz zająć się spłatą poszczególnych zadłużeń, oczywiście po kolei – najlepiej od najmniejszego do największego. Niezapłacony rachunek za telefon? To Twój pierwszy cel!

Zajmij się swoimi finansami z głową


Wielu z nas może poczuć się niekomfortowo po przeczytaniu książki „Całkowita przemiana finansowa. Twoje pieniądze w dobrej kondycji”. Przyczyni się do tego oczywiście mimowolna weryfikacja kondycji finansowej naszego portfela. Nie zmienia to jednak faktu, że lepiej to zrobić wcześniej, niż za późno. Dave Ramsey uczula jednak, aby nie popadać ze skrajności w skrajność. Warto pozwolić sobie na to, co jest naszym pragnieniem, ale tylko pod warunkiem, że nas na to stać.

Teoria wydaje się dość banalna, w praktyce jednak ciężko zmobilizować się do małych zmian, a co dopiero do drastycznych przemian. Jeśli chcesz zgłębić temat „ogarniania finansowego” od postaw, sięgnij nie tylko po książkę Dave’a Ramseya, ale również innych pozycji czytelniczych, które poruszają trudną tematykę pieniądza. Znajdziesz je w ‘Fabryce wiedzy’.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 586 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.