Załóż darmowe konto użytkownika


Jak budować skuteczne nawyki?

Czytam i rozwijam skuteczne nawyki

Zdrowe nawyki to podstawa prawidłowego żywienia, a prawidłowe nawyki biznesowe i samorozwojowe to gwarancja Twojego sukcesu. Jeśli więc potrafisz zamienić tłuste przekąski na talerz warzyw, bez problemu poradzisz sobie również budowaniem przyzwyczajeń, które sprawią, że zmienisz na lepsze nie tylko swoje życie prywatne, ale odzwierciedlenie tej zmiany zobaczysz również w sferze zawodowej.

„Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty”, James Clear


Książka Jamesa Cleara to swoista biblia przydatnych zasad tworzenia dobrych nawyków i porzucania złych, która może być doskonałym początkiem Twojej zmiany. Autor w książce „Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty” przekonuje, że już nawet drobne przyzwyczajenia mogą znacząco wpłynąć na naszą codzienność. Przede wszystkim należy jednak zacząć od przygotowania odpowiedniego planu działania. Kluczowe będzie również znalezienie skutecznej motywacji do działania, wszak nagroda pozwala przetrzymać chwile słabości.

Według Jamesa Cleara najlepiej jest zaczynać od nawyków łatwych do przyswojenia. Warto zadbać o to, by zmiana nawyków przynosiła małe efekty, które już od początku będą źródłem satysfakcji. Nie od razu Kraków zbudowano – główne przesłanie tej książki to fakt, że wyłącznie działanie małymi krokami i cierpliwość są kluczem do trwałej, dobrej zmiany.

„Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych”, Timothy Ferris


Budowanie dobrych nawyków często zaczyna się od poszukiwania inspiracji. Timothy Ferris przekonuje, że najlepiej szukać natchnienia wśród osób, które dotarły na sam szczyt – w końcu to właśnie one wiedzą najlepiej, jak zmiana nawyków może pomóc w osiągnięciu sukcesu. Okazuje się także, że cennym źródłem motywacji, szczególnie w kwestiach zdrowotnych, mogą okazać się sportowcy ekstremalni.

Autor książki pod tytułem „Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych” nie zapomina również o kreatywności, o której mówi, że wymaga ona od nas życia własnym życiem, a więc ignorowania presji wywieranej przez bliskich, a także wyjścia ze strefy komfortu i zmierzenia się ze swoim lękami.

„Millionaire Success Habits”, Dean Graziosi


Dean Graziosi to poważany przedsiębiorca, ale również trener osobisty, mówca motywacyjny, a przede wszystkim autor bestsellerowych poradników, w których przekazuje swoją cenną wiedzę. Według autora książki „Millionaire Success Habits” należy zacząć od myślenia. Oczywiście, nie od byle jakiego myślenia – od myślenia jak milioner. Dzięki świadomemu działaniu i trzymaniu się swoich celów łatwiej można obrać drogę prowadzącą do sukcesu.

Warto również postawić na samorozwój. Należy sukcesywnie dążyć do tego, żeby stać się jak najlepszą wersją siebie. Jak to zrobić? Przede wszystkim uśmiechając się i chodząc z podniesioną głową. Dzięki temu można być szczęśliwym i pewnym siebie. Odważna postawa sprawia, że bycie zwycięzcą z czasem wchodzi w krew. Dean Graziosi przestrzega swoich czytelników przed szukaniem problemów – należy otaczać się wyłącznie pozytywnymi myślami, zdarzeniami i ludźmi.

„Mikronawyki. Niewielkie zmiany, które wiele zmieniają”, BJ Fogg


Na koniec warto pochylić się nad książką „Mikronawyki. Niewielkie zmiany, które wiele zmieniają”. Jej autor rozwiewa wszelkie wątpliwości i przekonuje swoich czytelników, że motywacja oraz siła woli nigdy nie będą gwarancją sukcesu. Należy jeszcze wprowadzić nowe zachowania na stałe do swoich przyzwyczajeń.

BJ Fogg pokazuje, jak łatwo tworzyć pozytywne zmiany, zmieniając podejście. Kluczowe będą tutaj trzy czynniki, czyli połączenie wspomnianej wcześniej motywacji ze zdolnościami oraz bodźcami. Warto jednak pamiętać o tym, że na początek najlepiej zaczynać od łatwych nawyków, które szybko wejdą w krew. Dzięki temu szanse powodzenia są zdecydowanie większe.

Budowanie dobrych nawyków możesz zacząć już dziś. Wystarczy, że zajrzysz do Fabryki wiedzy i sprawdzisz, jak wprowadzać zmiany tak, aby były one pozytywne i zostały z Tobą na dłużej.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.