Załóż darmowe konto użytkownika


Leniwy umysł

Zamień leniwy umysł na aktywny mózg - zweryfikuj swoje myślenie!

Poglądy to coś, co jest zakorzenione w każdym z nas. Często wynosimy je jeszcze z domu, pozostając w błogiej nieświadomości tego, że ktoś mógł wpoić nam błędne przekonania. W życiu dorosłym kształtujemy je częściowo sami, choć duże znaczenie ma tutaj też otoczenie. Nasz największy problem polega jednak na tym, że ciężko jest nam zmieniać zdanie i dopuścić do siebie możliwość pomyłki. Z książką „Leniwy umysł. Dlaczego warto ciągle weryfikować swoje poglądy i decyzje” Adama Granta dowiesz się, dlaczego warto to robić.

Myl się i zmieniaj zdanie – na zdrowie!


Zadajmy sobie kluczowe pytanie: któż z nas lubi przyznawać rację innym? Natura ukształtowała nas tak, że często nie dopuszczamy do siebie możliwości popełnienia pomyłki. Tymczasem takie sytuacje zdarzają się każdemu i prawdziwym sukcesem jest przyznanie się do błędu. Jak wskazuje autor książki „Leniwy umysł. Dlaczego warto ciągle weryfikować swoje poglądy i decyzje”, wielu naukowców podchodzi do życia zadaniowo i warto brać z nich przykład – ich teorie muszą zostać potwierdzone w praktyce, a więc w fazie testów.

Jeżeli będziesz na bieżąco śledził to, co Cię interesuje, ale nie będziesz twardo bronił wersji, która jest dla Ciebie wygodna, staniesz się bardziej pewnym siebie, świadomym, a przede wszystkim szczęśliwym człowiekiem. Czy wiesz, jak wielu ludzi odczuwa okropną porażkę i frustrację, gry przegrywają potyczki słowne przy świątecznym stole lub ktoś w pracy wytknie im błąd, który mogli sami zweryfikować? Oszczędź sobie tego – sprawdzaj, weryfikuj, myl się i zmieniaj zdanie!

Czy wiesz, czego nie wiesz?


„Wiem, że nic nie wiem” – to doskonale znane nam ze szkoły słowa Sokratesa, który do swojej wiedzy i przekonań podchodził z ogromną pokorą. We współczesnym świecie powinniśmy robić dokładnie to samo i to z jeszcze większą uważnością. Rozwój osobisty pozwala nam dostrzec, czy naprawdę jesteśmy dobrzy w tym, co robimy i co jeszcze powinniśmy poprawić. Właśnie dlatego warto nie tylko doskonalić się w tym, co już wiemy, ale także przekonać się, czego jeszcze nie wiemy.

Jak podkreśla Adam Grant w swojej książce „Leniwy umysł. Dlaczego warto ciągle weryfikować swoje poglądy i decyzje”, liczne badania wykazały, że osoby, które osiągają najniższe wyniki w testach logicznego rozumowania i poczucia humoru, mają również najbardziej zawyżone mniemanie o swoich umiejętnościach w tych dziedzinach. Co więcej, stwierdzono również, iż osoby o najniższej inteligencji emocjonalnej nie tylko uważały, że są znacznie bardziej inteligentne emocjonalnie, niż były w rzeczywistości, ale również niechętnie robiły cokolwiek w kierunku poprawy.

Nie da się więc ukryć, że także nauka pokazuje, jak ważne jest weryfikowanie swojej wiedzy. Potrzebna jest jednak do tego jedna ważna rzecz, a mianowicie wspomniana wcześniej pokora, którą kierował się w życiu Sokrates. Taka postawa otwiera nas na naukę nowych rzeczy, a zatem i poszerzanie horyzontów oraz własnych kompetencji. Na koniec warto podkreślić, że i pewność siebie nie wykluczają się wzajemnie, dlatego nie musisz obawiać się o poczucie własnej wartości.

Czego jeszcze dowiesz się z książki Adama Granta?


Autor książki „Leniwy umysł. Dlaczego warto ciągle weryfikować swoje poglądy i decyzje” podkreśla, że w nieustannie zmieniającym się świecie warto zmieniać zdanie. Bez względu na to, czy jesteś rekinem w biznesie, czy też zasilasz szeregi kadry kierowniczej, z pewnością rozpiera Cię duma, ponieważ trzymasz się swoich zasad i jesteś wierny temu, w co wierzysz. Czy jednak zawsze jest to dobre podejście?

Adam Grant wspomina, że największy problem z trzymaniem się swoich zasad polega na tym, że świat zmienia się obecnie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Pochylając się nad nieustannym postępem technologicznym, warto wspomnieć także o tym, że dostęp do informacji dosłownie na wyciągnięcie ręki. Teraz nie wystarczy już tylko wiedzieć i myśleć – trzeba dopasować się do zmian i przyswajać nowe informacje oraz aktualizować swoją wiedzę.

Tylko w ten sposób możesz nie wypaść z wagonika kolejki branżowej, ale także tego życiowego, który wiezie nas przez codzienność. Dzięki temu dowiesz się, czego jeszcze nie wiesz i dlaczego tak naprawdę powinieneś to wiedzieć. Pamiętaj, że swoje zdanie warto zmienić w każdym momencie, a czasem warto jest się pomylić. Zajrzyj do streszczenia książki: „Leniwy umysł. Dlaczego warto ciągle weryfikować swoje poglądy i decyzje” Adama Granta i sprawdź, jak jeszcze możesz zadbać o swoją świadomość.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.