Załóż darmowe konto użytkownika


Potęga osobistego uroku

Wykorzystaj swój urok osobisty i zjednaj sobie ludzi

Czasem zdarza się tak, że ktoś ma tak ogromny urok osobisty, iż ciężko bronić się przed fascynacją tym, co mówi lub robi. Trzeba jednak przyznać, że wspomniany urok osobisty to nie tylko ładny uśmiech czy uniwersalne przekonania – to przede wszystkim aktywne słuchanie, inteligentne monologi, a także poznanie kilku sposobów na to, jak stać się jeszcze bardziej atrakcyjnym dla rozmówcy. Prawdziwą skarbnicą wiedzy w tym temacie jest książka: „Potęga osobistego uroku. Jak zjednywać sobie ludzi” autorstwa Briana Tracy’ego oraz Rona Ardena.

Siedem sygnałów uważnego słuchania


Każdy, kto może pochwalić się urokiem osobistym, dzięki któremu rzeczywiście można zjednywać sobie ludzi, powinien nie tylko umieć przemawiać, ale przede wszystkim potrafić słuchać. W książce „Potęga osobistego uroku. Jak zjednywać sobie ludzi” Briana Tracy’ego oraz Rona Ardena można znaleźć aż siedem sygnałów, które należy wysyłać, aby interlokutor rzeczywiście zauważył zainteresowanie.

Pierwszym sygnałem jest oczywiście nawiązanie kontaktu wzrokowego. To absolutna podstawa w okazaniu rozmówcy zainteresowania. Istotną kwestią jest jednak znalezienie umiaru – jak podkreślają autorzy, nie istnieje, co prawda, pojęcie zbyt długiego kontaktu wzrokowego, jednakże należy pamiętać o tym, aby ten kontakt był naturalny i nienatarczywy.

Drugi sygnał uważnego słuchania nadal skupia się na kontakcie wzrokowym, jednakże nie tyle na samej jego istocie, a na technice zwanej przeskakiwaniem wzrokiem. Na czym ona dokładnie polega? Otóż dla Twojego interlokutora gwarancją tego, że rzeczywiście aktywnie go słuchasz, jest poruszanie oczami. Nie chodzi jednak o to, aby lustrować całe pomieszczenia, ale o to, żeby niejako przeskakiwać wzrokiem pomiędzy jednym a drugim okiem rozmówcy. Dzięki temu spojrzenie będzie naturalne i nie będzie wprawiało w zakłopotanie.

Następnym sygnałem uważnego słuchania jest przechylanie głowy. Lekkie przechylenie głowy w bok da rozmówcy sygnał o tym, że rzeczywiście jest słuchany, a jego informacje wywołują emocje w słuchaczu. Jak widać, tak z pozoru prozaiczne kwestie mają ogromne znaczenie dla komfortu osoby, której słuchasz. Pozostając przy reakcjach głowy, w tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o przytakiwaniu – dzięki temu interlokutor dostaje jasny sygnał o tym, że jego rozmówca analizuje jego słowa, zastanawia się nad nimi, ale również jest dla niego życzliwy.

Piąty sygnał uważnego słuchania to nic innego jak skupienie się na mowie ciała. O nastawieniu słuchacza dużo mówi zarówno ułożenie rąk czy nóg, jak i cała postawa ciała. Przygarbieni ludzie wydają się znudzeni, zbyt wygodnie rozłożeni na krześle – lekceważący. Gwarancją dobrego wrażenia jest wyprostowana sylwetka, podczas której plecy nie dotykają oparcia. Warto pamiętać o tym, aby nie zakładać ręki na rękę oraz nie krzyżować ramion. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest pokazywanie otwartych dłoni, które świadczy o zainteresowaniu i szczerych intencjach.

Szósty sygnał to tak zwane upewnienia wokalne. Chodzi tu o wszystkie dźwięki, które są niejako potwierdzeniem aktywnego słuchania. Zalicza się do nich między innymi pomruki aprobaty, które odzwierciedlają stopień zainteresowania. Ich częstotliwość warto uzależnić przede wszystkim od temperamentu osoby, której się słucha. Nie można być tu ani zbyt emocjonalnym, ani też nader cichym.

Ostatnim sygnałem uważnego słuchania są upewnienia werbalne. Podobnie, jak te wokalne, mają dać interlokutorowi sygnał o tym, że dla słuchacza jest ważne to, co mówi. W głównej mierze warto używać zwrotów takich jak: „masz rację”, „rozumiem cię”, „trafiłeś w sedno” czy też „tak, bez wątpienia”. Jak widać, warto wykazać się większą inicjatywą niż tylko zapewnieniami słownymi w stylu: „oczywiście, że cię słucham”.

Czego jeszcze dowiesz się z książki pod tytułem: „Potęga osobistego uroku. Jak zjednywać sobie ludzi”?


Niniejsza pozycja czytelnicza opiera się nie tylko na praktycznych wskazówkach dotyczących uważnego słuchania, ale również na poradach dotyczących tego, jak wymowna potrafi być cisza czy też jak nadać swojemu głosowi czarujący ton. Autorzy pochylają się również nad kwestią tego, jak powinna przebiegać atrakcyjna rozmowa, dzięki której rzeczywiście będzie można zjednać sobie ludzi. Osoby, którym rzeczywiście na tym zależy, jak najszybciej powinny zapoznać się z lekturą, której streszczenie można znaleźć w ‘Fabryce wiedzy’.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.