Załóż darmowe konto użytkownika


Stoicyzm na każdy dzień roku

Bądź stoikiem przez cały rok!

Dzisiaj kontynuujemy niedawno poruszony na naszym blogu temat stosowania zasad filozofii stoicyzmu w XXI wieku. Wiemy już, że takie postępowanie doskonale sprawdza się w codziennym życiu, w związku z tym przyszła pora na pogłębienie wiedzy i poznanie sensu głębokich przemyśleń, przewartościowania pewnych kwestii i utwierdzenia się w potędze spokoju. Można to zrobić dzięki lekturze „Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia” autorstwa Ryana Holidaya i Stephena Hanselmana.

Dlaczego warto zaufać spokojowi, który daje stoicyzm?


Współczesność jest przesycona bodźcami, przez które ciężko nam funkcjonować we względnej równowadze. Tymczasem jedno warte zapamiętania powiedzenie mówi, że tylko spokój może nas uratować i w tym twierdzeniu kryje się najważniejszy składnik przepisu na szczęśliwe życie. Aby jednak osiągnąć szczyt harmonii, należy zyskać zarówno świadomość samego siebie, jak i otaczających nas ludzi.

Jak to zrobić? , Ryan Holiday i Stephen Hanselman - autorzy książki „Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia”, uważają, że w pierwszej kolejności należy krytycznie przyjrzeć się swoim słabościom. Nie chodzi tu jednak o solidne pokiereszowanie własnej pewności siebie, ale o obiektywne spojrzenie na swoje wady. W tym celu najlepiej przypomnieć sobie te momenty swojego życia, kiedy udawało nam się stanąć na wysokości zadania, ale również te, w których ponieśliśmy porażkę. Warto zastanowić się także nad tym, jaki czynnik okazał się przeważający w obu tych sytuacjach.

Równolegle z przeprowadzeniem szczerej analizy samego siebie, należy zwrócić uwagę również na osoby, które nas otaczają. Ludzie, z którymi spędzamy większą część swojego życia, mają na nas ogromny wpływ i nie ma w tym nic dziwnego. Warto jednak rozróżnić dobrą motywację od manipulacji. Jeżeli otaczasz się ludźmi, którzy mają na ciebie dobry wpływ, skorzystasz na tym. Niemniej należy pamiętać o drugiej stronie medalu, a więc o tym, że inni mogą starać się zaniżyć nasz poziom i zrównać ze swoim.

Zdrowy rozsądek zawsze górą


Aby zyskać życiowy spokój, należy również popracować nad skupieniem swojej uwagi poprzez poszukiwanie jasności w swoich własnych myślach. Często przy codziennych sytuacjach rozpraszają nas różne koncepcje, które skutecznie odciągają nas od tego, co naprawdę jest ważne. Oczywiście, nikt z nas nie jest w stanie w 100% kontrolować swoich emocji i ich w sobie tłumić, co więcej, nie powinno się tak robić.

Nie zmienia to jednak faktu, że górować powinien nasz zdrowy rozsądek i inteligencja – dzięki kierowaniu się chłodną kalkulacją można powstrzymać wpływ emocji na podejmowane decyzji. Co więcej, warto pielęgnować w sobie również świadomość własnych uprzedzeń, które także skutecznie mogą przysłonić jasne myślenie. Kierując się stoicyzmem, należy do siebie dopuszczać myśl o istnieniu uczuć i niechęci względem pewnych rzeczy, jednak ostatecznie powinniśmy kierować się rozumem.

Czego jeszcze dowiesz się z książki Ryana Holidaya i Stephena Hanselmana?


Osoby, które sięgną po książkę „Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia”, mogą liczyć także na to, że dowiedzą się, jak dokładnie radzić sobie z własnymi porażkami i problemami, a jednocześnie panować nad własnymi oczekiwaniami, które czasem mogą okazać się zbyt wygórowane, a przy tym zgubne. Czytelnicy zobaczą, jak poczucie obowiązku pomaga przy wyznaczaniu celów i dokonywania właściwych wyborów.

Autorzy podkreślają również, jak ważne jest skupienie się na efektach i bycie pragmatycznym we własnych działaniach, jak polegać na samym sobie i być odpornym na zachodzące wokół zmiany oraz jak rozumieć przeznaczenie, śmierć i właściwe działania. Jeśli więc chcesz kierować się w życiu zasadami stoicyzmu, powinieneś zajrzeć do ‘Fabryki wiedzy’ i przekonać się, czy zmiana naprawdę jest aż tak trudna.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.