Załóż darmowe konto użytkownika


Zasady skutecznego przywództwa

Czym jest dojrzałe i świadome przywództwo?

Z przywództwem mamy do czynienia zarówno na polu politycznym, jak i biznesowym, wszak czym innym jest sprawowanie rządów nad danym krajem czy też zarządzanie firmą? Problem w tym, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że tylko dojrzałe i świadome przywództwo jest kluczem do sukcesu, a także gwarancją zadowolenia nie tylko wśród rządzących, ale również im podlegających. Właśnie dlatego warto zapoznać się z zasadami świadomego przywództwa, które można znaleźć w książce Stephena R. Covey'a zatytułowanej „Zasady skutecznego przywództwa”.

Jaka jest istota zasad?


Zanim przejdziemy do konkretnych zasad skutecznego przywództwa, o których mówi Stephen R. Covey w swojej książce „Zasady skutecznego przywództwa”, w pierwszej kolejności należy pochylić się nad tym, czym właściwe są reguły przywódczej gry. Trzeba zacząć od tego, że to właśnie zasady torują drogę do wyznaczonego celu, nie tylko motywując do działania, ale również będąc podstawą prawidłowego postępowania. To właśnie reguły powinny być wartościami i niejako wytycznymi, którymi trzeba kierować się w procesie rozwoju oraz zarządzania.

W tym miejscu należy podkreślić, że zasady są obiektywne, a więc zgodne z naturalnymi prawami. Ten fakt będzie miał ogromne znaczenie nie tylko dla samego przywódcy, ale również dla osób, które mu podlegają, wszak bezstronne reguły będą gwarancją sprawiedliwego traktowania. Na koniec warto wspomnieć również o tym, że zasady są także źródłem poczucia bezpieczeństwa, wszak dają nam kontrolę nad sytuacją, ale są również niejako schematem postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Poznaj zasady skutecznego przywództwa


Pierwszą i najważniejszą zasadą skutecznego przywództwa jest fakt, że w absolutnie każdej organizacji najważniejszą wartością jest człowiek i to właśnie jego dobro jest najważniejsze. Zarówno przedsiębiorcy, jak i liderzy w pierwszej kolejności muszą więc zatroszczyć się o dobro swoich pracowników czy też podwładnych, ponieważ właśnie takie działanie jest zarówno podstawą prężnie działającej firmy, jak i bazą każdej kolejnej zasady przywództwa.

Kolejną regułą, która niejako wynika z poprzedniej, jest konieczność zbudowania zaufania. Nie chodzi jednak wyłącznie o to, by pracownicy ufali swojemu szefowi, ale przede wszystkim o to, by przywódca ufał swoim podwładnym. Zaufanie nie tylko trzeba mieć, ale trzeba je również okazać, ponieważ tylko dzięki temu można stworzyć zespół pełen dobrej energii, zaufania i ciepłej atmosfery. To właśnie wszystkie te czynniki przyczynią się do ukształtowania właściwych relacji międzyludzkich, które z kolei pozwolą na utrzymanie jakościowego poziomu pracy oraz efektywności przedsiębiorstwa.

Podstawą skutecznego przywództwa są również zmiany, do których trzeba po prostu się przyzwyczaić. Dzięki regularnym modyfikacjom i udoskonalaniu zarządzania przywódcy mogą poszczycić się stałym rozwojem, oczywiście w poszanowaniu osób im podlegających. Transformacja przywództwa to nie tylko poprawa jakości, ale również dostosowanie się do zmian, a także do zmieniających się preferencji i możliwości zespołu.

Czego jeszcze dowiesz się z książki Stephena R. Covey’a?


Nie sposób jednak nie zauważyć, że treść wspomnianej lektury Covey’a obejmuje nie tylko kwestie związane z zasadami skutecznego przywództwa. W treści książki można znaleźć informacje również o tym, jak wielka siła tkwi w koncentracji na regułach, jak każdy przywódca powinien okiełznać swoje żądze czy też jak etycznie wpływać na życie innych. Co więcej, czytelnicy książki pod tytułem: „Zasady skutecznego przywództwa” mogą poznać siedem nawyków najwyżej jakości, a także dowiedzieć się, jak zmienić swoją przywódczą sytuację.

Z potencjału niniejszej pozycji czytelniczej garściami mogą czerpać zarówno liderzy wielkich korporacji, jak i osoby zarządzające niedużymi firmami, a także te, które są zainteresowane karierą polityczną. Książka Stephena R. Covey’a pochyla się nie tylko nad cechami charakteru dobrego przywódcy, ale również nad ich wpływem na osoby, które mu podlegają. Streszczenie lektury można znaleźć w ‘Fabryce wiedzy’, w której nie brakuje również innych, zgłębiających niniejsze zagadnienie tytułów.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 576 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.