Załóż darmowe konto użytkownika


Zostań ultrasamoukiem

Zostań ultrasamoukiem i zamień przykry obowiązek przyswajania wiedzy na szybką przyjemność

Któż z nas nie chciałby być efektywnym samoukiem? Mimo tego, że wiele umiejętność przyswajamy na własną rękę, często rezultaty pracy nie są wprost proporcjonalne do czasu i sił, które poświęciliśmy na rozwój osobisty. Tymczasem opanowanie trudnych zdolności z nadzwyczajną szybkością i produktywnością wcale nie jest skomplikowane – wystarczy poznać techniki, które w swojej książce pod tytułem: „Zostań ultrasamoukiem. Jak mistrzowsko opanować twarde umiejętności w zadziwiająco krótkim czasie” prezentuje Scott H. Young – pisarz, programista i przedsiębiorca z pasją do samokontroli i rozwoju kariery.

Czym jest ultralearning?


Ultralearning, jak w swojej książce „Zostań ultrasamoukiem. Jak mistrzowsko opanować twarde umiejętności w zadziwiająco krótkim czasie” opisuje Scott H. Young, to nic innego jak zdolność do samodzielnej nauki, dzięki której jesteśmy w stanie zdobyć nowe umiejętności w krótkim czasie. Tajemnicą tej metody jest stosowanie nieco agresywnego i strategicznego podejścia do nauki. O czym mowa? Doskonałym przykładem ultralearningu jest historia Erica Barone, twórcy gry Stradew Valley, która miała swoją premierę w 2016 roku i sprzedała się w ponad trzech milionów egzemplarzy.

Wyjątkową stroną Erica Barone jest fakt, że grę w całości stworzył samodzielnie – nie tylko opracował jej fabułę, ale również nauczył się pixel artu, komponowania muzyki czy też projektowania dźwięku, a wszystko po to, aby przez pięć długich lat pracować nad projektem, który przyniósł mu miejsce na liście najbardziej wpływowych ludzi, którzy nie ukończyli trzydziestego roku życia – „30 Under 30” magazynu Forbes.

Warto pamiętać o tym, że ultralearning, choć niezwykle opłacalny i rozwojowy, to jednak wymaga dużego zaangażowania, motywacji i przede wszystkim czasu. Nie zmienia to jednak faktu, że Erich Barone, dzięki swojemu samozaparciu stworzył grę komputerową, nad którą w innym przypadku pracowałyby wieloosobowe zespoły profesjonalistów, którzy dysponują nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale przede wszystkim ogromnym budżetem. Ultralearning jest więc tyleż intratny finansowo, co satysfakcjonujący.

Poznaj tajemnicę metalearningu


Metalearning ściśle łączy się z ultralearningiem i jest kluczowym, choć niestety często pomijanym krokiem do osiągnięcia całościowego zrozumienia dziedziny, w której chce się osiągnąć sukces. Okazuje się bowiem, że aby się czegoś nauczyć, w pierwszej kolejności trzeba nauczyć się uczyć. Nie chodzi o to, aby przyswajać informacje bez ładu i składu – aby nauka była efektywna, trzeba skupić się na tym, by ustalić pewną strukturę informacji i przyswajać je w określonej kolejności.

W każdej dziedzinie jedno zagadnienia wynika z drugiego i jeśli samouk zacznie zdobywać wiedzę skomplikowaną, której nie da się zrozumieć bez podstawowych pojęć, szybko okaże się, że nauka jest zbyt trudna, a jej efekty – demotywujące. Właśnie dlatego każdy proces zdobywania nowych umiejętności powinien zaczynać się od stworzenia tak zwanej mapy metalearningowej, którą najlepiej podzielić na trzy kategorie:

1. Pojęcia: co trzeba zrozumieć, aby móc iść dalej?
2. Fakty: jakie informacje należy zapamiętać w teorii?
3. Procedury: co trzeba zrobić, żeby osiągnąć dany rezultat?

Tylko dzięki metalearningowi, a więc stworzeniu naukowe rozkładu jazdy ultralearning ma szansę powodzenia.

Czego jeszcze dowiesz się z książki Scotta H. Younga?


Czytelnicy książki pod tytułem „Zostań ultrasamoukiem. Jak mistrzowsko opanować twarde umiejętności w zadziwiająco krótkim czasie”, dzięki niniejszej lekturze, bez problemu opanują na pozór trudne umiejętności. Scott H. Young otwiera przed nimi zarówno świat ultralearningu czy metalearningu, jak i strategicznego rozumowania, prostej drogi od teorii do praktyki w kwestii płynnego zdobywania umiejętności, a także doskonalenia swoich kompetencji.

Osoby, które sięgną po niniejszą pozycję czytelniczą, poznają także skuteczne sposoby na ochronę przed rozproszeniem uwagi i poprawieniem swojej koncentracji, poznają różnorodne strategie zapamiętywania, które pozwolą im bez problemu przypomnieć sobie zdobyte informacje w dowolnym momencie, a także poznają techniki mądrego planowania. Jak widać, dzięki książce, której streszczenie jest dostępne w ‘Fabryce wiedzy’, można nauczyć się organizować proces nauki, dzięki któremu można sięgnąć po więcej w życiu prywatnym i zawodowym.


Streszczenia wszystkich książek opisywanych na blogu znajdują się w 'Fabryce wiedzy'. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki i rady, które możesz zastosować w swojej pracy, biznesie lub po prostu w życiu prywatnym. Aktualnie w 'Fabryce wiedzy' znajdziesz 581 streszczeń książek, a ich liczba zwiększa się z każdym tygodniem. Jeśli chcesz możesz wypróbować 'Fabrykę wiedzy' całkowicie za darmo. Wystarczy, że założysz darmowe konto użytkownika, a otrzymasz dostęp do wersji demo 'Fabryki wiedzy', która zawiera kilkanaście streszczeń książek. Zobaczysz też pełen katalog gotowych streszczeń książek biznesowych i samorozwojowych oraz dowiesz się jakie streszczenia wkrótce pojawią się w serwisie. Aby założyć darmowe konto użytkownika - kliknij tutaj.